Silinmiş Domainleri Kaydederek 301 Yönlendirme ile Rakiplerden & Otoriter Sitelerden Backlink Almak

YouTube kanalım için hazırladığım bu videoda sizlere 301 yönlendirme ile çok kaliteli sitelerden (büyük haber siteleri, EDU siteler, GOV siteler vb.) backlink almayı gösterdim. Videoda anlatılan şey şu, bazı siteler, içeriklerden vs. dışarıya link verirken bazen yanlış yazabiliyorlar veya link verdikleri domain zaman içinde yenilenmiyor ve siliniyor fakat o sitenin aktif backlinkleri hala duruyor. Bu domainleri Ahrefs aracılığıyla bulup inceleyip ucuza kaydedip sitemize 301 yönlendirme ile nasıl sitemize o backlinkleri yönlendirebileceğinizi de gösterdim.

Kullanılan araçlar:

Gerekli olabilecek Google arama kalıpları:

 • site:*.edu.* (tüm edu uzantılı URL’leri görmenizi sağlar)
 • site:*gov.* (tüm gov uzantılı URL’leri görmenizi sağlar)
 • site:*.edu.tr (tüm edu.tr uzantılı URL’leri görmenizi sağlar)
 • site:*gov.tr (tüm gov.tr uzantılı URL’leri görmenizi sağlar)
 • site:*.com intitle:sektorelkelimeniz (sektörünüzle kelimelerde başlıkları olan URL’leri görmenizi sağlar)

Silinmiş Domainleri Kaydederek Backlink Almak Nasıl Yapılır?

 1. İstediğim alanda bir domain buldum,
 2. Bu domaini Ahrefs üzerinde açtım ve Outgoing Links – Broken Links alanına girip Link Type – Dofollow olanların Excel dosyasının çıktısını aldım,
 3. Excel’den veri temizliği yaptım, Veri – Filtre diyerek sadece Cannot resolve host ve 0 veren HTTP kodlarını filtreledim,
 4. Sonra bunlardan Veri – yinelenenleri kaldır diyerek tekrar eden verileri temizledim,
 5. Elimde kalan URL’leri URL trimmer aracı ile sadece domain haline getirdim ve tekrar Excel’e atarak yinelenenleri temizledim,
 6. Ctrl + A, Ctrl + F ile “.edu”, “.gov”, “.us”, “.wordpress.com” gibi uzantıları temizledim teker teker çünkü bunları kaydedemeyiz.
 7. Elimde kalan listeyi Euro DNS bulk whois lookup sayfasından 150 adet 150 adet arattım, kaydedilebilir domainleri buldum ve teker teker Ahrefs’ten inceledim, güzel olan domainleri bir yere not aldım ve onları kaydettim.
 8. Beğendiğim domainleri kaydettim ve cPanel’den “Domain Forwarding” kısmından 301 kalıcı yönlendirme ile siteme yönlendirdim.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

12 thoughts on “Silinmiş Domainleri Kaydederek 301 Yönlendirme ile Rakiplerden & Otoriter Sitelerden Backlink Almak”

 1. Gerçekten kaliteli bir video olmuş. Uzun zamandan beridir aslında aradığım bir konuydu. Genel olarak backlink alma konusunda birçok video izledim, makale okudum ama böyle güzel videoyu ilk defa görüyorum. Elinize sağlık.

 2. Öncelikle çok kaliteli bir paylaşım olmuş. Daha önce böyle bir bilgi duymamıştım, sayenizde öğrenmiş oldum. Özellikle videolu şekilde uygulayarak göstermen herkesin daha kolay anlamasını sağlamıştır.

  1. Evet, Screaming Frog ile de yapılabilir, özellikle rakip siteler küçük sitelerse çok faydalı olacaktır. Ancak büyük ve çok sayfası olan sitelerde kullanılacaksa Screaming Frog biraz fazla zaman alabilir. Güncel kırık linkleri bulmak için kesinlikle daha mantıklı.

 3. Bir medya mensubu olarak ayrıca hobi amaçlı 14 yıllık sitemi geliştirmek ve ön plana çıkarmak için backlink olayının önemini bilmeme rağmen videoyu izlediğimde hiç bir şey bilmediğimi öğrendim. News kayıtlı olmama rağmen “2019 öncesi” haberlerimin hepsi news almasına rağmen aramalarda ilk sayfada çıkmıyor. Sanırım bu birazda backlinklerimin sağlam olmamasından kaynaklanıyor

 4. Kaliteli derin bir anlatım olmuş web sitenizin tasarım konusuna gelecek olursak onuda epey beğendim güncel ve yeni içerikleri paylaşıyorsunuz ve böyle devam ettiğiniz takdirde üst sıralarda olmaya devam edeceksinizdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top