Anahtar Kelime Araştırması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, bir SEO aracını kullanarak içerikte hedeflenmek istenen anahtar kelimeleri saptama ve inceleme sürecini ifade eder. Anahtar kelime araştırmak için Google ve diğer arama motorlarının belirli konularda neleri daha fazla aradıklarını gösteren ücretsiz veya ücretli araçlar kullanılır. Bu araçlara hedef bir kelimeyi yazıp, aratma başlattığınızda ilgili anahtar kelime seçeneklerini rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Anahtar kelimenizi tercih ettiğinizde ise başarılı bir pazarlama kampanyasına yönelik, faydalı içerikler hazırlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemli?

Anahtar kelime araştırması, arama motorlarında üst sıraya çıkma amacına ulaşmayı sağlar. Bu açıdan oldukça önemlidir. Çünkü doğru anahtar kelimeleri tercih ederseniz, arama motorlarının listelerinde hedef seçtiğiniz anahtar kelime sayesinde üst sıraya yükselebilirsiniz. Yanlış anahtar kelime seçimi ise yanlış bir kitlenin hedeflenmesine yol açar. Bu yüzen anahtar kelimeleri sektörünüz, ürünleriniz veya hizmetiniz ile ilişkili konularda seçebilmeniz gerekir. Çalışmalarımda söz ettiğim bu kriterler üzerinden anahtar kelime seçimini gerçekleştiriyor, potansiyel müşterilerinize ulaşabilmenizi sağlıyorum.

Örneğin, Google’da iyi sıralamalarda yer almak amacı ile web adresiniz için yazı hazırladığınızı düşünelim. Eğer bir blog yazısı fikriniz varsa, bunu hedef kitlenize gösterebilmek için iyi de bir anahtar kelime hedefiniz olmalıdır. Hatta fikrinizle bağlantılı olan anahtar kelimeyi seçip buna uygun özgün ve akıcı bir yazı hazırlayabilirsiniz. Bu tarz bir içerik hem okunma oranını hem de ziyaretçi akışınızı daha iyi bir şekilde yükseltir.

Anahtar Kelime Araştırma Araçları Nelerdir?

Yararlanabileceğiniz anahtar kelime araçları ücretli ve ücretsiz olarak iki farklı kategoride bulunurlar. Bu araçlar:

 • Ahrefs: Profesyonellerin en çok kullandığı ve sevdiği araçlardandır. Çalışmalarım sıranda benimde yararlandığım Ahrefs, kapsamlı bir SEO aracıdır. Sadece anahtar kelimeleri bulmak amacıyla değil, bağlantı oluşturma, içerik fikrini bulma konularında da kullanabileceğiniz güzel bir araçtır. Aklınızda yer alan konuyu ve ifadeyi bu araca girerek, araştırmayı başlattığınızda anahtar kelime önerilerini görebilirsiniz.
 • SEMrush: Ücretli olan bu araç, arama motoru pazarlamacılığına yönelik güzel bir anahtar kelime aracıdır. Özellikle E-ticaret sitelerindeki içeriklerde kullanmak isteğiniz anahtar kelimeleri bu araçtan bulabilirsiniz.
 • Keywords Everywhere: İlk çıkışında ücretsiz olan ancak şuan belirli bir süre ardından ücretsiz kullanılması gereken anahtar kelime bulucu araçtır. Bir kelimeyi üzerine girdiğinizde size, kelimenin rekabetteki yerini, arama hacmini ve onunla ilgili diğer ilgili anahtar kelimeleri gösterir. İstatistiklere de erişebilmenizi sağlar.
 • Ubersuggest: Ücretsiz olan bu anahtar kelime aracı, Ahrefs ve Moz benzeri bir sistemi kullanır. Anahtar kelimeleri bulmak, rakiplerinizin geri bağlantılarını izlemek, sıralamada popüler kelimelere erişmek için bu aracı tercih edebilirsiniz.
 • Keyword Tool: Bu araç ile tercih ettiğiniz anahtar kelimeye, onun aranma hacmine, rekabet oranına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ücretsiz sürümünde, ücretli sürümüne göre daha kısıtlı veri gösterse de oldukça başarılı sonuçları önerir.

Anahtar Kelime Araştırmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Anahtar kelime araştırması yaparken dikkat etmeniz gerekenlerin başında, temel anahtar kelimeyi bulma aşaması gelir. Aslında bu temel kelimeyi bulmak ise işin en eğlenceli kısmıdır. Örneğin her tip bisiklet satışı yapan bir firmaysanız, dağ bisikleti, çocuk bisikleti gibi ana kelimeleri rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Ardından arama araçlarını kullanmaya özen göstermek gerekiyor. Bu temel kelimeleri çoğaltarak, arama araçlarında sorgulama yaptığınızda, yüzlerce yeni anahtar kelime fikri edinebilirsiniz.

Örneğimin başında da gerçekleştirdiğim gibi seçtiğiniz ve arattığınız ana kelimeler, sektörünüz veya hizmetiniz ile doğrudan bağlantılı olmalıdır. Bu noktaya dikkat ederek işlem yaptığınızda, hedef kitleye ulaşan içeriklere sahip olma şansınız olur.

Araçla anahtar kelime araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise rakiplerin anahtar kelime sıralamalarıdır. Bir araştırma yaptığınızda, hangi anahtar kelimeleri rakiplerinize trafik sağladığına bakmadan karar vermemeniz gerekir. Çalışlarımda da bu konuyu önemsiyor ve anahtar kelimeler ile rakiplerinizin nasıl bir sıralamaya yerleştiklerini araştırıyorum. Bu kapsamda tam olarak işe yarar ve bu seçimlerin altında kalmayacak düzeydeki anahtar kelimeleri seçiyorum.

Anahtar Kelime Araştırmasında Arama Hacmi Kontrolü

Anahtar kelime araştırması yaparken, araçların yardımı ile önerilen anahtar kelimelerin her birinin aranma hacimlerini de görebilirsiniz. Bir içerikte ise arama hacmi geniş ve içerik konusu ile bağlantılı olan anahtar kelimelerin yer alması, erişeceğiniz kitlenin genişlemesine yardımcı olur. SEO anahtar kelime araştırması yaparken, araçlara temel kelime girişi yaptıktan sonra gördüğünüz anahtar kelimelerin aranma hacimlerine mutlaka bakmanız gerekir. Ardından bu kelimelerden hangilerinin sizin için değerli olduğuna karar vererek seçimizi yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırma Avantajları Nelerdir?

Anahtar kelime araştırması ile elde edeceğiniz avantajlar:

 • Sitenizin otorite düzeyini yükseltebilecek anahtar kelimelere sahip olma,
 • Sayfalarınızın her birinin botlarda tanınma oranını yükseltecek anahtar kelimeleri bulma,
 • İçerik kalitenizi yükseltecek olan anahtar kelimeleri seçebilme,
 • Ücretsiz araçlar ile ekonomik bir düzeyde arama hacmi geniş kelimelere ulaşma,
 • Web adresleri olan diğer rakip firmalar ile anahtar kelimeler üzerine rekabet yapabilme,
 • Web site trafik akışınızı yükseltebilecek olan anahtar kelimeleri görüntüleme,
 • Satış hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak ve satın alama amaçlı internet kullanıcılarında kullanılan anahtar kelimelere ulaşma,

Bu avantajların tümünü kazandıran anahtar kelime araştırması, kendi çalışmalarımda da gerçekleştirdiğim bir eylemdir. Araştırma ardından ulaşılan aram hacmi geniş ve anlamlı anahtar kelimeler, sıralamada yükselme açısından büyük avantaj sunarlar.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top