Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir?

Anahtar kelime yoğunluğu, site ve sayfa içi SEO’nun önemli kavramlarındandır. Doğru oranda anahtar kelime yoğunluğu kullanmak, arama motorunun dikkatini çekebilmeyi ve bir sayfanın SERP’lerde görünürlüğünü artırabilmeyi sağlar. Anahtar kelime yoğunluğu hesaplamak için web sitesi sayfasındaki hedef anahtar kelime sayısını, sayfada yer alan toplam kelime sayısına bölmek gerekir. Örneğin 1000 kelimelik bir sayfa içeriğinde 20 kere “SEO“ anahtar kelimesi kullanılmışsa, yoğunluk %2 olur.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Neden Hesaplanır?

Anahtar kelime yoğunluğu, web sitesi sayfasında bir anahtar kelimenin ne sıklıkla bot tarafından görüldüğünü tahmin edebilmek için hesaplanır. Anahtar kelime yoğunluğu, hedef anahtar kelimenin bir içerikte veya web sitesinin tümünde kaç kez, ne oranda kullanıldığını belirten optimizasyon kavramıdır. Bu yüzden sayfada kullanılan kelime sayısı oranına göre hedef anahtar kelimenin ne sıklıkta kullanıldığı oran hesaplaması ardından görülür.

İdeal Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir?

Bir anahtar kelimenin veya metinde yer alan tüm kelimelerin sayfada kaç kez kullanılması gerektiğini belirten net bir kural yoktur. Ancak SEO çalışmalarında en iyi performanslar %1 ile 2 civarında kullanımda alınır. Oranı ölçmek için ise ücretsiz SEO araçlarından yararlanmak mümkündür. Arama motorları ne bir yüzde belirtmeseler de maksimum 2.000 kelimelik makaleler ve maksimum %2 oranında anahtar kelime kullanımı ile arama motoru sıralamasında daha iyi bir performans yakalanır.

Anahtar Kelime Yoğunluğunu Yakalamak İçin 4 Yöntem

İyi anahtar kelime yoğunluğu kriterini yakalamak için gerçekleştirilen 4 temel strateji hakkında bilgiler şöyledir:

  1. İlk stratejide ilk olarak içerik yazılır ve ardından anahtar kelime yoğunluğuna odaklanılır. İdeal olan maksimum 1.000 ve 2.000 kelimeye aşmayacak içerikler hazırlamaktır. 500 kelimelik içeriklerin ise botlarca özellikle sevildikleri bilinir. Ardından içerikte eklem ve çıkarmalar ile maksimum %1 ile 2 oranında anahtar kelime kullanılır.
  2. İkinci stratejide varyasyonlar kullanılıp yüksek anahtar kelime sayısı aşağı çekilir. Eğer 1000 kelimelik bir içerik yazılmış ve bunda ancak %1 oranında anahtar kelime kullanılabilmiş ise ikameleri olan lsı kelimeler tercih edilerek oran %2’ye çıkarılabilir.
  3. Üçüncü stratejide ise anahtar kelime ve kelime yoğunluğu kullanıcı deneyimini yükseltecek şekilde kullanılabilir. Bunun için %1 yoğunlukta anlamsal bütünlüğü hedefleyen anahtar kelimeler kullanılıp, içerikler maksimum 500 kelime olarak hazırlanır. Örneğin içerik konusu “SEO yöneticisi“ ise anahtar kelimeler “SEO yönetimi“, “SEO yönetme“ gibi konuya bağlı seçilerek, %1 oranında kullanım yapılır.
  4. Dördüncü strateji kapsamında anahtar kelimelerin içeriklere doldurulmasından kaçınılmalıdır. İçerikleri yazdıktan sonra bir anahtar kelime bulucu SEO aracından yararlanmak ve burada tespit edilen 4 veya 5 anahtar kelimeyi 800 kelimelik içeriklerde kullanmak tercih edilir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Neden Önemli?

Kelimeler ve anahtar kelimeler, bir siteyi ayakta tutan ve sıralama performansının belirlenmesinde en etkili olan yapı taşlarıdır. Bu yüzden yoğunluklarının doğru olması son derece önemlidir. Yoğunlu fazla olan anahtar kelimeler, içerik üzerinde suni, zoraki bir izlemim yaratabilir ve arama motoru botları bundan hoşlanmazlar. Ancak ideal bir orandaki dağılım, arama motoru botlarınca doğal bulunur ve içeriğin özgünlük ölçütü öne geçer.

İçeriklerin ne ile ilgili olduğunu arama motorlarına en iyi şekilde anlatabilmek için anahtar kelime kullanımı yapılmalıdır. Bu kelimeler ise içerik konusu ile ve web adresinin amacıyla bağlantılı olmalıdır. Arama motorları içerikten doğru oranda ve konuya uygun kullanılan anahtar kelime sinyallerini aldıklarında, dizinlerde doğru hedef kitle için iyi bir sonuç sıralaması sunarlar. Bu avantajı elde etmek için doğru kelime ve anahtar kelime yoğunluğu tercih etmek önemlidir.

Arama Motorları İçin Önerilen Anahtar Kelime Yoğunlukları Nedir?

Arama motorları için önerilen anahtar kelime yoğunlukları hakkında veriler şu şekilde sıralanır:

  • Yandex: %3,
  • Google: %1,23 ve %2,
  • Yahoo: %2,4,
  • Bing: %2,8

Arama motorlarının ideal bulduğu anahtar kelime yoğunlukları bu şekildedir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Oranının Hesaplanmadığı Durumlar Neler?

Anahtar kelime yoğunluğu oranı için standart bir hesaplama yapılmaması gereken durumda teknik bir içerik hazırlanıyor demektir. Teknik makalelerde kelime ve anahtar kelime oranı değişkenlik gösterebilir. Bir teknik içerikte anahtar kelime oranı için verinin %4’e çıkması normaldir. Eğer özgün ve doğal bir anlatım içerikte bulunuyorsa arama motoru botları bu durumu yadırgamaz. İçeriği oluşturan yazar gerçekten doğal stil üzerinden yazarak anahtar kelime üretmeye çalışmışsa, tüm içerik doğal görünür ve sıralamada daha iyi bir sonuç alınır. Bu yüzden %2 yoğunluk oranın altına düşüşte, özgün teknik makale hazırlanıyorsa bir problem oluşturmaz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Fazlaysa Ne Yapılmalı?

Üretilen içeriklerde eğer %2,2 oranını aşan anahtar kelime kullanımı varsa her hangi bir panik yapmaya gerek yoktur. Bu gibi bir durumda içerikler için yeni bir düzenleme yapılarak sorun giderilir. Yazılan içerik üzerinden %2 veya %1.23 oranına denk gelecek şekilde anahtar kullanımı güncellenmeli ve ardından içerik siteye eklenmelidir.

Anahtar Kelime Yoğunluğunu Ayarlarken Dikkat Edilecekler Neler?

Anahtar kelime yoğunluğu ayarlama işleminde dikkat edilmesi gerek ilk şey, kullanılan anahtar kelimelerin içerik konusu ile bağlantılı olmasıdır. Bu yüzden ana bir konu belirlenmeli ve anahtar kelime araçlarından yararlanılarak kelimeler bulunmalıdır. Arama motorunca sevilen bu kelimeler %1.23 veya %2 yoğunlukta kullanılmalıdır.

İçerik konusu, marka sektörü, hizmeti, ürünü, web adresi amaçları ile uyumsuz olan kelimelerin yoğunluklu kullanımı arama motorundan kötü bir puanlama almaya sebep olur. Bu yüzden anahtar kelime yoğunluğu ayarlanırken, anlam bağlantısı olan kelimelerin %1,23 yoğunlukta kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top