Backlink Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Backlink Nedir?

backlink nedir
Backlink Şeması

Backlink, başka bir internet sitesinden sizin sitenize link verilmesi demektir. Türkçeye geri bağlantı olarak çevrilebilir. Çeşitli türleri vardır. SEO çalışmalarında dış SEO çalışması kapsamında yapılır ve kolay & hızlı şekilde sıralamaların yükselmesini sağlamak için kullanılır.

Backlinkler dolaylı olarak ziyaretçi trafiğini yükseltmek için çözüm sunan bir sistemdir. Backlink ile arama motorlarında web sitenizin popülerliliği artırdığınız gibi aynı anda kullanıcıların sitenizi keşfetme olasılıklarını da yükseltebilirsiniz. Backlink bir sitenin bağlantıları içinde kullanılan sistemdir. Bu yüzden başarılı bir kaynak sayılabilecek bir siteden alınır. Bu sistem ile bir web sitesinden diğer bir web sitesine referans sağlanır da diyebilirim. Başarılı bir site üzerinden sunulan bağlantı, sizin siteniz için SEO sıralamaları açısından büyük önem taşır ve sıralamanın yükselmesine fayda sağlar. Google arama motorunun ifade etkiler de kaynak alındığında, backlink, kaliteli içerikler ardından iyi bir sıralama için en önemli olan faktörlerden biridir.

Backlink Türleri Nelerdir?

Backlinkler alınış şekline göre farklı türlere sahip olabilirler. Alındığı yer, backlinkin sahip olduğu etiket gibi birçok farklı türü vardır.

Alınış şekline göre backlink türleri:

 • Tanıtım yazısı
 • Footer backlink
 • Sidebar backlink
 • Yorum backlink
 • Yönlendirme (redirect) backlink
 • Profil backlink
 • Video backlink
 • PDF backlink

Veriliş şekline göre backlink türleri:

 • Dofollow backlink
 • Nofollow backlink
 • UGC (user-generated content) backlink

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almak için ücretsiz siteler arasından yararlanabilirsiniz. Ancak daha iyi bir performans için bu iş üzerine özellikle faaliyet yürüten ücretli sitelerden de sizin sitenize yönelik backlink almak mümkündür. Bu yollara başvurmak yanında doğal şekilde backlink almak ise en ideal yoldur. Bir site sizin web adresinizi herhangi bir müdahale olmadan backlink kazanabiliyorsa, bu sitenizin artık popüler ve güvenilir bir hale geldiğini gösterir.

Backlink’i doğal bir şekilde almak için ilk olarak kaliteli içeriklere ihtiyacınız olur. Blog yazarlarından veya kaliteli içerik üreticilerin destek almayı ise bu noktada tercih edebilirsiniz. Backlink hizmetinden başka bir sitede sizi anlatan bir yazıyı da satın alma yoluna gidebilirsiniz. Ya da önemli blog yazıları altında web site yorumlarınız geçirerek backlink sağlayabilirsiniz. Tüm bu yöntemleri çalışmaların sırasında, gerekli ihtiyaçların ne olduğu saptadıktan sonra değerlendiriyorum. Önemli olan şey ise söz konusu backlink’in kaliteli bir şekilde ve organik şekilde alınmış olmasıdır.

Backlinkler Neden Doğal Olmalı?

Arama motorları web sitenizin bağlantı aldığı kaynakları dikkate alarak, web adresinizi güvenilir ve değil şeklinde sınıflandırır. Backlink bu bağlantılardan biri olacağı için güvenilir kodlamasını alabilmek için bunu doğal olarak gerçekleştirmek son derece önemlidir. Kaliteli içerikler üreten, popüler bir web sitesinden sizin web siteniz için backlink aldığında bu sıralamanız üzerine pozitif bir etki yapar.

Doğal backlink, aynı zamanda uygun bağlantıyı sağlayarak, web site sıralamanızı yükseltir. Arama motorları arasında daha kolay keşfedilir, doğal trafiğinde belirgin bir akış yükselişi görülen bir web adresine bu yolla sahip olabilirsiniz. Sizin web sitenizde yer alan bir konu ile ilgili anahtar kelime arama motorunda aratıldığında, sitenizi popüler seçenekler arasında görüntüleyebilmeniz mümkün olur.

Backlink Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?

Backlink analizi, bu işlem için uygun olan pek çok analiz aracından yardım alarak gerçekleştirdiğim bir işlemdir. Bu araçlar özellikler web sitenize zararı olabilecek veya spam verebilecek bağlantıları denetler ve gösterirler. Araçları ele aldığımda ise MOZ, Ahrefs, SEMrush gibi seçeneklerden söz edebiliriz. İşte bu araçlar üzerinden bir analiz başlatarak sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Backlink analiz araçları özellikle çok adette spam içeriğe sahip olan ve hacklenmiş olan web adreslerini ret ederler. Bu sayede özgün metinleri ve içerikleri taşımayan, sürekli olarak cümleleri tekrar eden ve düşük otorite sıfatında cezalandırılmış adresleri ayırırlar. Bu yol ile web adresinize zarar verebilecek olan siteleri de temizleme işlemini gerçekleştirmiş oluruz.

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink, bir sitenin PageRank değerinden faydalanmaya yarar. Diğer yandan başka bir web adresi sizin sitenizin PageRank değerinden yine backlink üzerinden yararlanmak isteyebilir. Başarılı bir sitenin görsel veya metinsel bağlantılarından güç almak istiyorsanız backlink devreye girer. Özellikle arama motorları optimizasyonunda dış SEO başarısını ve bağlantısını yakalamak için backlink kullanmak gerekir. Yürüttüğüm SEO çalışmaların başarıya ulaşmak için tercih ettiğim yollardan birdir.

İnternet sitenizin SEO bağlantıda başarı yakalayabilmesi için üzerinden sunduğu geri bağlantılarında doğal olması son derece önemlidir. Bu yüzden backlink miktarının değil doğallığının ve kalitesinin önemi vardır. Arama motorları bağlantılarının kontrol edildiği alanlardan biri backlink olduğu için burada doğru kaynaktan bağlantı yapmak, sıralamada yükselmenizi sağlar. Örneğin sizin bir eğitim siteniz varsa yine başarılı eğitim siteleri üzerinden backlink sağlıyorum. Çünkü bu kapsamda bir inşaat şirketi veya bir tekstil firması web adresi üzerinden sağlanan backlink sizin için kullanıcı akışını sağlamayacaktır.

Backlink Faydaları Nelerdir?

Backlink ile elde edebileceğiniz faydaları şu şekilde sıralayabilirim:

 • Web sitenizin güven düzeyini yükseltir.
 • Web sitenizin arama motorlarında üst düzey sıraya ulaşabilmesini sağlayan pozisyonları yaratacak geri bağlantıyı kazanırsınız.
 • SEO performansı önemli ölçüde artar.
 • Arama motorları tarafından daha fazla fark edilir bir web sitesine sahip olursunuz.
 • Başarılı geri bağlantı sayesinde web sitenizde organik trafiğiniz gelişir.
 • Yer aldığınız sektöre ilişkin rakipleriniz ile internet ortamında rekabete girme gücüne sahip olursunuz.
 • Eğer bir e-ticaret sitesine sahipsiniz, sitenizi satın alma amaçlı ziyaret eden gerçek bir kitleyle buluşma şansını arttırabilirsiniz.

Doğru Backlink bu tip avantajları sizlere sunarken, web sitenizin de başarılı diğer bir site içinde adının yer almasını sağlar.

Soru – Cevap

Zararlı backlinkler hangi araç sayesinde temizlenir?

Zararlı backlink temizliğinde birçok araç kullanılabilir. Genel olarak keşfettiği backlinkler sebebiyle Ahrefs ve SEMrush tercih edilir. Ahrefs’e Search Console’da ekli sitenizle ücretsiz şekilde kayıt olabilirsiniz ve Ahrefs üzerinden tüm backlinklerini bulabilirsiniz. Bulduğunuz bu backlinklerden kötü olanları bir .txt dosyasına ekleyerek Google Disavow Aracı ile reddedebilirsiniz.

Backlink nasıl kazanılır?

Backlink almak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlar arasında Google’ın en çok sevdiği ise organik backlink kazanımıdır. Bunu yapmak için alanında iyi bir site olup insanların sizden referans gösterebilmesini sağlamanızdır. Eğer yeni bir siteyseniz bu konuda çözümünüz ücretli veya ücretsiz şekilde backlink almaktır.

Backlink ne işe yarar?

Backlinkler bir arama motoruna sitenizin ne kadar otoriter olduğunu göstermek için kullanılır. Sıralama algoritmalarında backlinklerin önemi yüksektir. Kaliteli sitelerden alınmış backlinkler SEO çalışmanıza fayda sağlar ve sıralamanızı yükseltir.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top