Ege Beşe sitesine başarıyla abone oldunuz
Harika! Şimdi Ege Beşe sitesindeki içeriklerin tamamına erişmek için planlara göz atın
Tekrar hoşgeldiniz! Başarıyla giriş yaptınız.
Başarılı! Hesabınız tamamen aktif edildi, artık tüm içeriklere erişebilirsiniz.
Başarılı! Ödeme bilgileriniz güncellendi.
Ödeme bilgilerinizin güncellenmesi başarısız oldu.

🛒E-Ticaret Siteleri İçin ÇOK ETKİLİ 9 İçerik Pazarlaması Tekniği

Bu yazıda E-Ticaret siteleri için içerik pazarlaması stratejilerinizi daha etkili hale getirecek 9 çok önemli teknikten bahsettim. Çok basit gibi görünse de uygulandığı taktirde çok ciddi dönüşümler sağlayabilir.

Ege Beşe
Ege Beşe

E-ticaret büyük bir pazar. Bu işe başlamak isteyen çok fazla insan var ve bu sayı sürekli katlanarak artıyor. Bunun sebebi ise e-ticaret yapmanın fazlasıyla kolay hale gelmesi. Kullanıcılar, şirketleşme ve yasal gereklilikleri yerine getirdikten sonra çok kolay bir şekilde e-ticaret sitesi açabiliyor. Bunu yaparken ya WordPress + WooCommerce gibi ücretsiz çözümleri kullanıyor ya da piyasadaki hazır e-ticaret yazılımlarını kullanıyorlar.

Bu kadar açılan e-ticaret siteleri haliyle rekabetin yüksek olduğu bir pazara dahil oluyorlar. Hem SEO açısından hem de Google ve sosyal medya reklamları açısından maliyetli ve zor bir hale gelebiliyor. Siteyi açmak kolay oluyor ama satış yapmak her geçen gün zorlaşıyor.

Büyük pazaryeri ve e-ticaret sitelerinin pazara hükmettiği bu dönemde e-ticaret sitesi sahiplerinin en az maliyetle yapabileceği tek çalışma öne çıkıyor. Bu da içerik pazarlaması.


İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlaması yukarıdaki Google Trends grafiğinden de görebileceğiniz üzere her geçen gün aranması artan bir konu. Markalar, içerik pazarlaması çalışmalarına eskisinden daha çok bütçe ayırıyorlar.

Bu bütçe ile hedeflenen şey, organik aramalardan gelen kullanıcıyı dönüşüm sağlamaya yöneltmek.

Nasıl mı?

Örneğin siz ayakkabı alacaksınız ancak hem fiyat araştırması yapmak için hem de aradığınız özelliklere sahip en iyi ayakkabıyı bulmak için Google'dan arama yapıyorsunuz.

Aramamız şu: "en iyi spor ayakkabıları" veya "500₺'ye kadar en iyi spor ayakkabıları",

İlk sıradaki internet sitesine girdik ve okuduk içeriği. Güzel bir ayakkabı beğendik. Bu ayakkabının satın alma linkini içeriğe eklemişler. Açtık ve baktık, fiyat aklımızda.

Eğer diğer sitelerden daha pahalıya satmıyorsak veya diğer sitelerle aynı fiyatta satıyorsak, bu ziyaretçinin bizden ayakkabı satın alma olasılığı artıyor.

İçerik pazarlaması aslında bu. Organik aramalardan sitemize gelen bir kişiyi satın almaya yöneltmek.

İçerik pazarlamasını yeterince anlattıysak şimdi sıra E-Ticaret siteleri için çok etkili 4 içerik pazarlaması tekniğinden bahsedelim.


1. Trafiğinizi artıracak ve ürünlerinizi sattıracak blog içeriği fikirleri bulun

Çok temel bir adım biliyorum ama içerik pazarlamasının en önemli adımı burası. Çünkü e-ticaret sitelerinin blog içeriklerinin iki temel amacı vardır.

 1. Size kalıcı, doğru kitleden trafik sağlamak,
 2. Gelen ziyaretçilere, ürünlerinizi satmak.

Bu iki amacı karşılayan içerik fikirleri üretmek sizin asıl hedefiniz olsun. SEO uyumlu, uzun kelimeli içerikler gibi "saçma ve etkisiz" şeyleri geride bırakın. Önemli olan kullanıcı için, kullanıcıya yazılan içerikler yazmak.


2. İçerik pazarlamasını İYİ öğrenin

İçerik pazarlamasında dikkat etmeniz gereken şey aslında çok basit. İçeriklerinizin bir standartı olması lazım.

Bu standartları sağlamak daha başarılı içerik pazarlaması için gerekli.

Peki bu standartları nasıl oluşturacağız?

 • Hedef kitlenizi ve ürünü tanıyın, çünkü yazılan içeriğin ziyaretçi üzerindeki etkisini artırmak istiyorsanız hedef kitleyi ve tanıttığınız ürünü bilmeniz gerekir. Aslında içerik pazarlamasında da en önemli şeylerden birisi bu. Hedef kitleyi tanımak ve ürünü tanımak. Çünkü bilmediğiniz bir şey hakkında, bilmediğiniz bir kitleye yazdığınız içeriğin fayda sağlaması pek akıllıca bir hareket değil.
 • Markanız için bir dijital ses yaratın, çünkü ziyaretçiniz bu içerik şu firmadan çıkmış diyebilmeli. Nasıl Ekşi Sözlük'ten alınan bir cümle, Onedio'nun içeriklerindeki bir cümle kendisini belli ediyorsa aynı şekilde sizin sitenizden alınan içerik de kendisini belli etmeli. Sabit hitap şekli, sabit anlatım şekli, etkili ve standart ürün yerleştirme şekli ve sizi siz yapan diğer şeylerin önceden belirlenmesi ve standartlaşması çok önemli.

İçerik pazarlamasında dikkat edeceğiniz bu iki adımı düzgün uyguladığınız taktirde uzun vadede "markalaşma" üzerine çok fazla şey kazanacaksınız.


3. İnteraktif içerikleri kullanmaya başlayın: Quizler & Testler

Onedio'yu bugünkü haline getiren şey sosyal medya stratejisi ve test içerikleri.

Türkiye'de böyle bir format yoktu ve liste içerik + test içerik ile interaktif içerikleri BuzzFeed'den alıp ülkemize getirdiler.

Bu sayede inanılmaz bir büyüme yaşadılar.

Peki siz nasıl testler yapabilirsiniz?

Bu aslında yine hedef kitleyi ve ürünü tanımakla ilgili. Örneğin bir "ev aleti" ile ilgili bir içerik üreteceksiniz ve konusu "süpürgeler".

Süpürge dediğimiz zaman genelde üç tür süpürge olur.

 • Klasik süpürge
 • Dikey, şarjlı süpürge
 • Robot süpürge

Süpürge alacak kişinin, hangi tür süpürge alacağına karar vermesi lazım. Burada da içerik olarak "Size Hangi Süpürge Lazım? (Test)" şeklinde bir içerik yazılsın.

Bu içerikte müşterilerin ihtiyacı sorulsun,

 • Kedi veya köpeğiniz var mı,
 • Eviniz kaç metre kare,
 • Tek katlı mı, birden fazla katlı mı,
 • Halı kullanıyor musunuz,

Gibi sorularla bir alaka skoru belirlenip o ürün önerilebilir, daha sonra bu ürünün satın alma bağlantısını koyarak satın almaya teşvik edebilirsiniz.


4. Özgün video içerikler hazırlayın

Karşılaştırma videoları çok popüler, kutu açılım videoları çok popüler. Bu trendi kaçırmadan bir masaya tepeden kamera koyarak hemen video çekmeye başlayabilirsiniz.

Ürünün sadece fiziksel olarak görüntüsünün olduğu birkaç dakikalık videolar bile çok faydalı olabilir.

Üstelik artık cep telefonları çok iyi kamera ve mikrofonlara sahip. Ciddi bir masraf yapmadan videolarınızı çekip YouTube kanalınızda paylaşabilirsiniz. Böylelikle çok daha kapsamlı ürün sayfalarınız + blog içerikleriniz olur. Hem sosyal medya kullanımını artırırsınız hem de sosyal sinyallerinizi artırırsınız.


5. İçeriklerinizdeki stok fotoğraflardan kurtulun

Stok görseller etkisini kaybetti. SEO'ya negatif etkisi olmasa da özgün görseller aynı özgün içerikler gibidir. Ürün sayfalarınızda, blog içeriklerinizde özgün görseller kullanarak hem ziyaretçi açısından hem de arama motoru açısından etkili bir şey yapmış olursunuz.

Telefonunuzla, güzel bir ışık ve güzel bir fonda çektiğiniz görsellerin emin olun faydası çok büyük.

En çok satılan ürününüzde bunu deneyin ve etkisini hemen görün!


6. İçeriklerinizi SEO uyumlu hale getirmeye çalışın

Yukarıda her ne kadar "saçma ve etkisiz" desem de onu sadece ilk adım için söylemiştim. Önceliğiniz her türlü içeriğin kullanıcı için yazılması gereklidir. Bunu yaparken SEO uyumlu hale getirebilirseniz içeriklerinizi o zaman içerik pazarlamasını çok etkili bir hale getirip kolayca organik trafik almaya başlayabilirsiniz.


7. E-posta bülteninizi hemen kurun

E-posta bülteni çoğu sitenin unuttuğu veya aktif olarak kullanmadığı bir dijital pazarlama yöntemi.

İnsanlar eğer kişisel e-postalarıyla kaydolurlarsa, bu bültenler çok etkili olabilir.

Haftanın en iyi içeriklerin, güncel kampanyaların, siteyle ilgili gelişmelerin olduğu e-postalar ile sitenize ziyaretçileri çağırarak trafik yaratabilirsiniz.

Üstelik sizin e-posta bülteninize abone olmuş birisinin sizin indirim ve kampanyalarınızdan yararlanma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden e-posta bültenini hemen şimdi kurun.

Yeri gelmişken, benim e-posta bültenime abone olarak yeni içerikler geldiğinde bununla ilgili bir e-posta alabilirsiniz. Asla spam yapmıyorum.

8. İçerik paylaşım planlamanızı en iyi şekilde yapın

İçeriklerinizi gece saat 1'de veya 2'de paylaşmak gerçekten çok saçma. İçeriklerinizin en ideal paylaşma saati için kesin bir şey söyleyemem. Bunu sitenizin Analytics verilerinden siz göreceksiniz.

Nasıl mı?

Google Analytics hesabınıza girin ve sitenize ait mülkü seçin, direkt anasayfada "Kullanıcılarınız ne zaman ziyaret ediyor?" tablosunu bulun.

Kullanıcılarınız ne zaman ziyaret ediyor?
Görebileceğiniz üzere en ideal gün Çarşamba günü ve akşam saat 20:00'dan sonrası. Buna alternatif olarak Perşembe günü sabah 10:00 gibi paylaşabilirim. En çok bu saatlerde ziyaret almışım. Ancak genel olarak akşam saat 18:00'dan sonra her gün paylaşabilirim.

Bu şekilde internet sitenizde en ideal paylaşım saatini bulabilirsiniz.


9. Sosyal medyayı "doğru ve etkili bir şekilde" kullanmayı unutmayın

Sosyal medyayı kullanırken sadece link paylaşımı yapmak için kullanmayın. Sosyal medya hesaplarınızda amacınız etkileşim yaratmak olsun.

Kampanyalar düzenleyebilirsiniz, soru-cevap etkinlikleri yapabilirsiniz, çekilişler yapabilirsiniz ve viral içerik oluşturmaya çalışabilirsiniz.

Örneğin bir ürünle ilgili soru-cevap etkinliği yapıp buradan ürününüzün tanıtımını da yapabilirsiniz.

Amaç doğru ve etkili kullanmak, peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

 • Sadece URL paylaşmayın, bu etkileşimi çok düşüren bir şeydir. Bunun yerine içerikle ilgili bir görsel, 3-4 cümle özgün bir özet, harekete geçiren bir cümle + içeriğinizin URL'si ve birkaç hashtag.
 • Hashtag kullanımını abartmayın, fazla hashtag kullanmak her hashtag'in erişimini düşürür. Bunun yerine en fazla 4-5 tane olacak şekilde, içeriğiniz ile en iyi eşleşen hashtagleri kullanın.
 • Sosyal medya paylaşım saatlerine dikkat edin, çünkü gönderileriniz yanlış saatlerde yayınlanırsa alacağınız performans ciddi oranda düşer.

Sosyal medyalara göre en ideal paylaşım saatleri

Facebook için en ideal paylaşım saatleri:

facebook için ideal paylaşım saatleri
Kaynak: https://sproutsocial.com/

Facebook için ideal gün ve saat tablodan da görebileceğiniz üzere, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 09:00-14:00 arası.

Instagram için en ideal paylaşım saatleri:

instagram için ideal paylaşım saatleri
Kaynak: https://sproutsocial.com/

Instagram için ideal gün ve saat tablodan da görebileceğiniz üzere,

 • Çarşamba günü saat 11:00,
 • Cuma günü 10:00-11:00 saatleri arasındadır.

Kapanış

Uzun bir yazının yine sonuna geldik. Yazdığım her şeyi daha önce müşterilerimde ve kendi projelerimde denedim. İşe yaradığını düşündüğüm kilit içerik pazarlaması tekniklerinden bahsettim.

Aklınıza takılan herhangi bir şeyi yorumlardan sorabilirsiniz.

İçerik PazarlamasıE-Ticaret

Ege Beşe

CORAZU ve İçerikly'nin kurucusuyum. 6 yıldır dijital pazarlama ile uğraşıyorum. Kurumsal firmalara çeşitli dijital pazarlama hizmetleri sağlıyorum ve e-ticaret danışmanlığı yapıyorum.