İçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

İçerik Pazarlaması Nedir?

içerik pazarlaması nedir

İçerik pazarlaması, dijital pazarlama stratejileri bazında trafik yükseltme yöntemi olarak kullanılan en güçlü çalışmadır. İçerik pazarlamasını basit bir ifade ile dile gitmem gerekirse, hedef kitle ile marka arasında kuvvetli bir bağı kuran işlem olarak da tanımlayabilirim.

İçerik pazarlaması yapmak için sunduğunuz görsellerin, işitsel içeriklerin tümünü kaliteli bir biçimde sunmanız gerekir. İçerik pazarlamasını reklam olduğu anlaşılmayacak, keyifli içerikleri sunma üzerinden yapmak mümkündür. Çünkü biliyoruz ki internet kullanıcılarının reklam içeriklerine karşı bir savunma mekanizmaları bulunur. Bu yüzden ilk bakışta onları etkileyebilecek içerikleri kullanmak son derece önemlidir.

Eğer içerik yazarlığı size zor geliyorsa girişimlerimden bir tanesi olan Kurumsal İçerik Yazarlığı Hizmeti için İçerikly’i tercih edebilirsiniz.

Doğru İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Doğru ve başarılı içerik pazarlaması yapmak için öncelikle hedef kitleyi bilmek ve müşterilerin yaşan tarzlarına odaklanan içerikleri kullanmak gerekir. Yeni nesil internet tüketicilerini ele aldığımızda, doğal ve samimi mesajları veren içeriklerden daha yüksek oranda hoşlandıklarını görebiliriz. Kendilerine hemen seslenen ve bir ürünü almaya zorlayan reklamlardan hoşlanmadıklarını bilmeniz gerekir. İşe yarayan bir içerik pazarlaması için sade, anlaşılır, teknolojik ve samimi içerikleri hedef kitle ile buluşturmak önemlidir.

İçerik pazarlaması dediğimizde en çok başarıya ulaşan yöntemin viral videoları kullanmak olduğunu da söyleyebilirim. Viral videolar sosyal medya ağlarına servis edilebilen ve kısa süre içerisinde geniş kitleye ulaşabilen videolardır. Tanıtıcı, eğitici ve eğlenceli sosyal medya içeriği şeklinde markanıza ait detayları paylaşmak, pazarlama amaçlarına ulaşmada da büyük avantaj sağlar. Çünkü bu dinamik içerikler ile e-ticaret sitelerinize veya fiziki bayilerinize de yeni müşterilerinizi çekebilirsiniz.

Özellikle hem markadan, hem hizmetinden bahseden, bu sırada ise bilgiler sunan içerikler beğeni ve yorum alırlar. Web sitesinin harici bir alandan web sitenize gönderme yapan içerikleri kullanmak veya bir blog sahibi olmak pazarlamada her zaman avantaj sağlar. Çalışmalarınız sırasında, bloglarınız için gömülü içerikleri kullanmalı, sosyal ağlarda ise sizlere yeni müşteri kitlesini kazandıracak olan kaliteli içerikleri tercih etmeniz gereklidir.

İçerik Pazarlama Ne İşe Yarar?

İçerik pazarlama faydaları konusunda ayrıntı bilgiler şu şekildedir:

 • Kaliteli içerikler ile yatırım getirileriniz artar.
 • SEO kaliteli içerikleri sevdiğinden içeriklerinizin görüntülenme oranları da aynı anda yükselir.
 • Pazarlama hedeflerine ulaşmak için uygun maliyetli bir tanıtımdan yararlanabilme şansını kazanırsınız.
 • İçerik pazarlama web adresi ziyaretçileriniz içinde güven imajını yansıtabilmenizi olanak sağlar.
 • İçerik pazarlama çalışmalarımda, istatistikleri inceleyebilir, müşterilerinizin size yaptıkları geri dönüşleri görebilirsiniz. Bu kapsamda ise müşteri kitlenizi derinlemesine inceleme fırsatı bulursunuz.
 • Müşterileriniz ile ilişkileriniz ve iletişiminiz güçlenir.
 • Kaliteli içerikler ile marka güvenilirlik düzeyinizi yükselir.
 • Kaliteli içerikler aynı zamanda rakiplerinizden rahatlıkla ayrışmanızı sağlar.
 • Potansiyel müşterilerinizi satış hizmetli web adreslerinize çeker, satın alma hedeflerinize bir adım daha yaklaşırsınız.
 • İçerik pazarlama çalışmalarımda elde edeceğini kaliteli içerik paylaşım düzeni, markanıza otorite kazandırır.
 • E-ticaret içerik pazarlaması, web adreslerinize ve e-ticaret sitelerinize dönüşüm oranı yükselir.
 • Hedef kitlenize doğrudan ulaşırsınız.
 • Düzenli bir içerik pazarlama çalışması ile ilerleyen zamanda sadık müşteri kitlesine sahip olabilirsiniz.
 • Kaliteli içerikler ile backlink kazanabilirsiniz.

Tüm bu faydaları elde ettiğiniz içerik pazarlama çalışması, her geçe gün artan bir müşteri sayısını elde etmekte sizlere yardımcı olan önemli bir faktördür.

İçerik Pazarlamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İçerik pazarlamada dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 • Anahtar kelime araştırması,
 • Sosyal medya içerik pazarlaması çalışmasında ilgi gören diğer sosyal medya içeriklerini inceleme ve onların atında kalmayacak materyalleri kullanma,
 • Arama motoru optimizasyon analizini yapmak ve buna göre içerik paylaşma,
 • İnternet üzerinden markanızla ve sektörünüzle bağlantılı forumları takip etme,
 • İnternet haberlerini takip etme ve güncel detaylara göre tanıtım yapan, bilgi sunan içerikleri kullanma,
 • Sizlerin istek ve taleplerinizi SEO uygun içeriklerle yansıyabilme,
 • İçerikler üzerinden elde edilen sorunları, şikayetleri ve övgüleri yanıtlama,
 • Yapılan ve ilgi gören içerikleri tekrar gözden geçirme ve kullanıcıların hangi noktada yakalandığını bulma,

İçerik Pazarlama Satışları Nasıl Arttırır?

İçerik pazarlama, aslında sattığınız ürünü ve verdiğiniz hizmeti dijital alanda pazarlamanın ve beğendirmenin bir yoludur. Bu yöntem sayesinde alıcıların aklında yer alan soruları en basit şekilde yanıtlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde ürünlerinizin yararlı fonksiyonlarını veya hizmetinizin avantajlı yanlarını en rahat şekilde hedef kitleye ulaştırma şansına sahipsiniz. Bu yüzden çalışmalarım ardından alacağınız potansiyel müşteri geri dönüşleri, sipariş taleplerinde de yükseliş anlamına gelir.

Sizden neden hizmet veya ürün alınması gerektiğini, yalın ve samimi biçimde ifade eden içerikleri kullanıp, müşterilerin akıllarında yer alan soruları yanıtlayabilirsiniz. Bu kapsamda sipariş veya rezervasyon oranlarınızda artışların oluştuğunu görebilirsiniz.

İçerik Pazarlamada Düzenli Ölçüm Nedir?

İçerik pazarlamada düzenli ölçüm, hedef kitlenizin hangi içeriklerinizi daha fazla takip ettiklerini açıkça ortaya koyan ölçüm tekniğidir. Bu takip sayesinde, hangi zaman aralığında ne kadar görüntülenme aldığınızı da görebilirsiniz. Eğer güven ve sadakat duygusunu hissettiren sade bir dil ile hazırlanmış içerikleri kullanıyorsanız, düzenli ölçümlerde başarılı sonuçları elde edersiniz.

İçerik pazarlama ölçümünü yaparken, etkinlik ve verimlilik analizlerin yararlanmalısınız. SEO çalışmasının dallarından olan bu analizler sayesinde ise hedef kitlenizin markanıza ulaşmasını kolaylaşır.

İçerik pazarlaması sürecinde doğru dijital araç kullanımı ve iyi sonuçları veren analiz, takip ardından, pazarlama hedeflerine ulaşabileceğiniz bir strateji belirlemelisiniz.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top