Kullanıcı Arama Niyeti (User-Search Intent) Nedir?

Kullanıcı Arama Niyeti Nedir?

Kullanıcı arama niyeti, en temel tanımı ile web üzerinde gerçekleşen bir aramanın arkasında yer alan sebeptir. Bir anahtar kelimenin arama motoru kutucuğuna girilme sebebi ne ise kullanıcı arama niyeti aynı şeydir.

Kullanıcı arama niyeti çeşitleri ise bilgilendirme, satın alma, gezinme, ticari araştırma arama niyetleridir. Arama motorlarının sonuç sıralamaları bu arama niyetlerine ve kullanıcı alışkanlıklarına göre belirlenirler. Bu yüzden kullanıcı arama niyetlerinin ne olduğunu saptamak, bir sitenin hedef kitlesinin beklentilerini anlamak için gereklidir. Potansiyel ziyaretçilerin ne aradığını önceden bilmek, SEO hedefleme çalışmalarının büyük bölümünde verimli işlem yapmayı mümkün kılar.

SEO’da Kullanıcı Arama Niyetini Bilmek Neden Önemli?

Kullanıcı arama niyetini bilmek, web sitelerine daha fazla organik ziyaretçi çekebilmeyi ve arama sonuç sıralamasında yükselmeyi sağladığı için gereklidir. Google’ın kullanıcı arama niyetlerini tanımlamaktaki gücü oldukça yüksektir. Bu yüzden günümüzde Google SERP sayfasının dahi anahtar kelimelerden daha çok arama niyetlerine odaklandığı görülür.

Anahtar kelimelerin arama motorlarında tam şekilde yer almadığı anlarda arama niyetleri devreye girer. Bu durum Google’ın arama niyetlerini anlamakta üstün başarıya sahip olduğunu gösterir. Dolayısı ile Google’ın kullandığı bu algoritmayı sadece anahtar kelime kullanımı üzerinden yanıltmak ve istenilen yöne çevirmek mümkün değildir. Web sitesinin öne çıkabilmesi için aynı zamanda ziyaretçi beklentilerine de yanıt vermesi gerekir. Arama niyetlerini bilmek beklentileri karşılayabilecek içerikleri ve temaları yaratmaya imkan sağladığı için önemlidir.

SEO ve Kullanıcı Arama Niyeti İlişkisi

Bir sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer alması isteniyorsa, kullanıcıların arama niyetlerine paralel içeriklerin sunulması gerekir. Geçmişte sadece anahtar kelime kullanımları ile sıralamada yükselmek mümkünken, günümüzde artık arama niyetlerine yanıt vermek gerekir. SEO çalışmaları da aynı amaca hizmet ederek, hem anahtar kelime içeren hem de bilgi sunan, özgün içerikleri hazırlama alanına yönelir. Bu yüzen iki kavram birbirlerini son derece destekleyicidirler.

Google ele alındığında günlük arama hacminin 3.5 milyarlık bir boyuta yükseldiği görülür. İstatistiklere göre, kullanıcılar Google ile arama yaparken daha çok 3 kelime kullanmayı tercih ederler. Bir kullanıcı istediği sonuca en hızlı şekilde ulaşmayı amaçlar.

Kullanıcı arama niyeti çeşitleri de bu kriterlere göre oluşurlar. SEO çalışmalarında aynı şekilde net, kısa ve sorulara yanıt veren başlıkların tercih edilmesi önemlidir. SEO çalışmasında içerikler arama niyetlerine göre hazırlanır ve arama motoru botlarınca rahat tanınabilen bir formatta yayınlanabilirler. Diğer yandan SEO projelerinin geniş bir bölümü hedef kitlenin incelenmesine, internet alışkanlıklarının gözlemlenmesine dayanır. Bunun sebebi ise Google’ın arama niyeti odaklı bir sonuç listesini benimsemesidir.

Kullanıcı Arama Niyeti Çeşitleri Nelerdir?

Kullanıcı arama niyeti türleri hakkında detaylar şu şekildedir:

  • Ticari Araştırma Aramaları: Bu arama niyetine internet kullanıcılarının aklında olan belirli bir ürün yoktur. Kullanıcıların aklında olan sadece hangi alanda hizmet veya ürün almak istedikleridir. Bu yüzden, ihtiyaç duydukları alanda kendileri için en uygun olarak hizmeti veya ürünü ararlar.
  • Bilgilendirme Araması: Hızlı bir şekilde bilgi edinmek niyeti yapılan aramalardır. Örneğin arama konumunun oyun bilgisayarı olduğunu temel alalım. Bu kapsamda internet kullanıcıları oyun bilgisayarı nedir, en iyi oyun bilgisayarı hangi işlemleri yapar gibi sonunda bilgi alınabilecek sorular sorarlar. Ancak bu anahtar kelimeler her zaman soru şeklinde olacak diye bir şartta bulunmaz.
  • Satın Alma Araması: Direkt olarak alışverişi yapılacak bir ürüne ulaşmak için gerçekleştirilen aramadır. Ürünü almak, en uygun ürüne ulaşmak, sipariş vermek niyetleri ile yapılan aramalar bu kapsama girerler. “Uygun fiyatlı çiçek siparişi“ gibi bir kelime arama motorunda aratılmışsa, bu satın alma niyetini belirtir.
  • Gezinme Aramaları: Bu tip aramalarda kullanıcıların erişmek istedikleri site önceden bellidir. Özellikle sosyal medya platformlarına girme niyeti olanlarca kullanılır. Örneğin Facebook’a girilmek isteniyor ancak adresin tam hali arama çubuğuna yazılmaya üşeniliyorsa, anahtar kelimeler ile arama yapılabilir. “Facebook giriş“ gibi sadece iki kelimeli bir arama niyeti ile internet kullanıcısı kısa sürede giriş sayfasına erişebilir.

Bilgi Hedefli Kullanıcı Arama Niyeti Nasıl Optimize Edilir?

Bilgi hedefli kullanıcı arama niyeti optimizasyonu için arama motorunda bilgilenme amacıyla aratılan anahtar kelimler tespit edilmelidir. Google ele alındığında bilgi almak isteyen internet kullanıcılarının en çok nedir ve nasıl sorularını arattıkları görülür. Diğer yandan nasıl yapılır, yolları, faydaları neler, klavuzu nedir, ne kadar, yolu nedir,  gibi soruların yine öğrenilmek istenilen konu için yöneltildikleri görülür. Bu yüzden optimizasyon için aynı kelimeler web sitesinde öne çıkan konu hakkında içerik hazırlanırken kullanılmalıdır.

Örneğin bir magazin bloğunda bir ünlüden bahsedilse dahi bilgilendirici arama niyeti optimizasyonu yapılabilir. Bu kapsamda kullanılan kelime ise “Hadise’nin boyu ne kadar?“ gibi bir soru ifadesi olarak tercih edilir. Avakado faydaları neler, doğru yatırım klavuzu nedir gibi Google’ın hoşlandığı başlıkların kullanıldığı içerikler ile optimizasyon sağlanır. Diğer yandan sitede kontrol listeleri kullanmak, nasıl yapılır videoları paylaşmak, liste içeren blog gönderileri oluşturmak optimizasyon için önemlidir.

Gezinti Hedefli Kullanıcı Arama Niyeti Nasıl Optimize Edilir?

Gezinme hedefli arama niyeti olan kullanıcı zaten belirli bir siteye veya ürüne ulaşmaya çalışır. Ancak kısa kelimler yazmaya çalıştığında direkt hedefine ulaşamayabilir. Bu sürede ise Google amaca yönelik bazı anahtar kelimeleri sıralar. Marka, maliyet, yol tarifi, yorumlar, hizmet, ürün, bana yakın, yol tarifi, görüşler gibi kelimeleri gezinme aramalarına en yakın sıralan kelimelerdir.

Web sitesi içeriklerinde eğer bu kelimeler kullanır ise doğrudan aradığına erişemeyen internet kullanıcılarına web sitesin gösterme şansı artar.  Bu optimizasyonda amaç URL’lerin tamamını yazmak yerine belli kelimeler ile arama yapmayı tercih eden internet kullanıcılarına ulaşabilmektir. Diğer yandan web sitesinde ürün demo videosu yayınlamak, e-kitaba yer vermek, sunum sayfaları yapmak, web seminerleri düzenlemek de gezinme amaçlı kullanıcı arama niyeti optimizasyonu için yararlıdır.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top