LSI Kelime Nedir? LSI Kelime Nasıl Bulunur?

LSI Kelime Nedir?

lsi kelime

LSI kelime, terimsel açıdan gizli ve anlamsal dizin tabanlı olan, arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer alma konusunda fayda sağlayan kelimelerdir. LSI kelimeler, birincil anahtar kelimeniz ile ilişkili olan ve anlam açısından ona yardımcı olan kelimelerdir.

Diğer bir ifade ile temel anahtar kelimenizin ikamesi, eş anlamlıları olan kelimelerdir de diyebilirim. LSI kelime bulmak için Google arama sonuçlarını kullanabilirsiniz. Bir temel anahtar kelimeyi Google’a girdiğinizde size önerdiği ikame kelimler LSI kelimelerdir. Diğer yandan LSI kelime bulucu dijtal araçlar olan SEMrish, LSI Graph gibi seçeneklerden de yararlanabilmeniz mümkündür.

LSI Kelimelerin Faydaları Neler?

LSI kelimenin yararlarını açıklarken bilgileri şu şekilde sıralayabilirim:

  • Spam Algılamayı Önleme: LSI kelimeler içeriğinizin arama motorlarınca spam olarak görülmesini ve işaretlenmesini önler. Temeldeki anahtar kelimeniz ile anlamsal bakımdan ilişkisi olan çeşitli LSI kelimelerin metinde yer alması, içeriğinizin arama motoru gözündeki güvenilirliğini yükseltir. Çünkü son derece doğal ve bağlantılı bir anlatımın yakalanmasına imkan sunarlar.
  • Hemen Çıkış Oranını Düşürme: LSI kelimler içeriklerinizde yer alıyorsa, sitenizin yanlış terimler için sıralamaya geçmesi sorununu da önlemiş olursunuz. Çalışmalarımda bu yüzen LSI kelime kullanımına önem veriyorum. Bu kapsamda sitenize gerçek ilgiyi gösterebilecek ve içerileriniz gerçekleten okumak isteyen bir kitleye ulaşabilirsiniz. Bu kitle sayesinde hemen çıkma oranlarında gözle görülür azalış oluşur.
  • Ziyaretçinin Sitede Harcadığı Zamanı Yükseltme: LSI kelime öbekleri ile hazırlanmış olan içeriğiniz, oldukça doğal ve anlı bir formattadır. Bu okuyucunuza sürekli olarak anahtar kelimelerin karşısına çıktığı bir yazı yerine akıcı bir metni sunar. Huzurlu bir okuma tecrübesini yaşatan LSI kelime içerikli yazılar, deneyimi iyileştirir. Okuyucunun metni incelerken daha fazla zaman ayırmasına yardımcı olur.

Bu gibi yaraları sizlere sunan LSI kelime kullanımını kendi çalışmalarımda da kullanıyorum.

LSI Kelime ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Farkı Nedir?

LSI kelime ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler sıklıkla karıştırılıyor. Bunların birbirlerin farklı, uzun kuyruklu kelimelerin arama kapsamını daraltmaları, LSI kelimenin ise arama kapsamını genişletmeleridir. Arama motorları, LSI anahtar kelimeleri kullanarak yazı hakkında ne kadar derin bir bilginin bulunduğunu kontrol ederler. Diğer yandan web adresi veya blog sayfanızı da ilgili terimler için sıralamaya başlarlar. Bu sebeple blog içeriklerinizde, daha öncesinde bir hedefleme yapmadığınız anahtar sözcük öbekleri üzerinden de organik bir trafik elde edebilirsiniz.

LSI Kelime SEO’ya Faydalı mı?

LSI kelime kullanımı arama motoru sıralamasını iyileştiren önemli faktörlerden biridir. Google botları web sitenizi otomatik bir modda taramayı tercih ederler ve anahtar kelimelerini olsa dahi metinlerin anlam bütünlüklerine de bakarlar. Bu aramada bir sıralama kriterini belirlemek için ise LSI ölçütlerini kullanırlar. Sizin içeriğinizde ise LSI formata uygun kelimelerinden yer alamsı botlarda daha iyi tanınmanızı sağlar. LSI kelime kullanılan ve web adresinizde yer alan içerikler, daha yüksek sıralama, daha yüksek tıklanma oranı gibi avantajları beraberlerinde getirirler.

LSI Anahtar Kelime Üretici Araçlar Hangileridir?

LSI anahtar kelime üretici araçlar, Google anahtar kelime planlayıcı, SEMrush, Serpstat, LSI Graph gibi araçlardır. LSI kelimeleri bulmak için aynı zamanda Soovle, KeywordTool.io gibi seçeneklerden de yararlanabilirsiniz.

LSI kelime araçları ile sorgulama ise oldukça basit bir sistem üzerinden yapılır. Temel anahtar kelimenizi arama araçlarına girmek ve aramayı başlatmak yeterlidir. Bu kapsamda LSI kelime araçları önünüze birden fazla LSI kelime seçeneklerini sunar. Bu LSI kelimeleri kullandığınız içerikler ise botlar tarafından çok daha rahat bir şekilde algılanırlar.

LSI Kelime Nasıl Kullanılır?

LSI kelime kullanmak için öncelikle araçlardan kelimeleri tespit etmeniz ve ardından kelimleri içeriğe doğal bir dağılım ile yerleştirmeniz gerekir. Öncelikle anahtar kelime ile alakalı LSI kelimeler kullanmalısınız. İçeriğinizde anlattığını konu ile hiçbir bağlantısı olmayan ancak araçların önerdiği seçenekler arasında olan LSI kelimeleri elemeniz doğru olacaktır. Çünkü onları kullanmak SEO açısından zararlıdır. Bunları kullanmak içeriklerinizin işaretlemesine sebep olabileceğinden ben doğal akışı yakalayan LSI kelimeleri seçmeyi tercih ediyorum.

Diğer yandan kullanımda çok sayıda LSI kelimenin yer alması da bir dezavantajdır. Bunları yapay durmayan ve ideal sayıyı yakalayacak biçimde kullanmanız gerekir. Her makalenize arama arcının önerdiği tüm LSI kelimeleri kullanma gibi bir zorunluluğunuz bulunmaz. Yakın anlamlı sözcükleri, ideal bir sayıda içeriğinize koymak, okuyucularında keyifle inceleyebileceği metinleri elde etmenizi sağlar.

LSI Kelime İşlevleri Nelerdir?

LSI kelimenin görevleri şöyledir:

  • Arama motorları belirli bir anahtar kelimeyi ve onun yanında yer alması gereken anlamlı kelimeleri kontrol ederek sayfada yer alan içeriğinizin kalitesini belirler. Siz eğer LSI kelimeleri içerikte kullanırsanız, LSI kelimelerde bu testten başarılı çıkmanızı sağlarlar.
  • LSI kelimeler arama sonuçlarında içerikteki konu ile en ilgili alanlarda çıkmaya yardımcı olduklarından, kullanıcılarında aradıklarına ulaşabilmelerini sağlarlar.
  • LSI kemeler, içeriğin daha fazla arama terimi ile eşleşmesini sağlarlar. Bu yol ilse içeriğin daha fazla görüntülenmesine ve geniş kitleye ulaşmasına yardımcı olurlar.
  • Anlamlı bir içeriğin oluşmasını sağlarlar ve içeriklerin yer aldığı web sitenizin kalite, güven düzeyini yükseltirler.
  • Okuyucu için daha anlamlı, doyurucu ve doğal anlatın akışında metinleri oluşturmaya yardımcı olurlar.
  • Arama trafiğini ve ziyaretçi sayısını yükseltmekte etkilidirler.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top