Kısa Sürede Organik Trafik Artırma Yöntemleri! (Videolu)

Organik trafik artırma, düzenli içerik paylaşarak, dijital alanda site tanıtımını yaparak gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Organik trafiği yükseltmek için organik arama sonuçlarını iyileştirecek SEO çalışmalarını yapmak ve sosyal medyayı tanıtım için iyi bir şekilde kullanmak gerekir. Diğer yandan site performansınızı yükseltecek çalışmalar da organik trafiği artırmak için gerekli gördüğüm işlemler arasındadır.

YouTube kanalımda bu konuyu anlattığım videoyu izlemek için:

Düzenli İçerik Paylaşımıyla Organik Trafik Artar mı?

Organik trafik artırmak için web adresinizin aktif bir imaja sahip olması gerekir. Bunu sağlamak için ise düzenli içerik paylaşımı yapmalısınız. Düzenli şekilde, çağa uyan içerikleri paylaşarak, arama motorlarında daha iyi şekilde tanımlanan bir siteyi oluşturabilirsiniz. Arama motorları sıklıkla aktif olan, özgün içerikleri yayınlayan web sitelerine daha fazla öncelik verir.

Sizde düzenli içerik paylaşımları ile önceliği bulunan web siteleri arasına giriş yapabilirsiniz. Ziyaretçileriniz ise güven duygusunu sağlayan ve popüler hale gelen web sitenizde, daha fazla zaman geçirmeye başlarlar. Arama motorlarında yükseliş aynı zamanda daha geniş bir kitle tarafından ziyaret edilme avantajını kazandırır.

Organik Trafik Artırma Yöntemleri Nelerdir?

Organik trafik artırma yöntemleri konusunda bilgileri şu biçimde sınıflandırabilirim:

 • Organik Arama Sonuçlarını İyileştirme: Organik arama sonuçlarını daha iyi bir konuma getirerek web sitesi ziyaretçi sayınızda da yükselişi yakalayabilirsiniz. Bunun için kaliteli bir arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışması yapmak gerekir. İlk olarak doğru anahtar kelimeler bulmalı, bunları içerik optimizasyonu için kullanmalısınız. Ardından SEO uyumlu içerikler ile daha fazla trafik çektiğinizi görebilirsiniz.
 • Dijital Alanda Site Tanıtımı: Web sitenizin daha iyi bir şekilde tanınmasını sağlamak için PR çalışmalarını tercih ettiğinizde, olumlu sonuçlara ulaşabilirsiniz. SEO uygulamasında başarı olan diğer siteler ile iletişime geçmek ve burada sitenizin önerilmesini istemekte, dijital tanıtım alanında kullanılabilir bir yoldur. Diğer yandan eğer e-posta aboneleri olan bir platforma sahipseniz, abonelerinize düzenli mesajlar ile etkinliklerinizden söz etmek, adrese akış sağlayabilmenize yardımcı olur.
 •  Sosyal Medyayı Etkili Kullanma: İlk olarak web adresinize ait sosyal medya hesaplarınızın olması gerekir. Ardından bu hesaplara yönelik düzenli bir içerik takvimi hazırlamalısınız. Takvime uyarak, sosyal medya takipçileriniz web adresinize yönlendirecek olan paylaşımları yapabilirsiniz. Aynı zamanda yaratıcı reklamlarınızı sosyal medya hesaplarınızda yayınlayabilirsiniz. Reklam verme ve sosyal medya takipçi sayınız yükseldikçe, web sitesi organik trafik artırma alanında da başarıya ulaştığınız görebilirsiniz. 

Bu yöntemleri kullanarak sizin için gerçekleştirdiğim organik trafik artırma çalışmaları, aynı zamanda web sitenizin otorite düzeyini de yükseltmeye yardımcıdır.

Site Performansını Yükseltmek Organik Trafiği Artırır mı?

Site performansını yükseltmek organik trafiği yükseltir. Çünkü hiçbir internet kullanıcısı ağır bir şekilde çalışan bir sitede zaman geçirmek istemez. Google tarafından verilen istatistiklere göre, yüklenme süresi 3 saniye üzerinde olan sitelerin %53’ünün kısa sürede terk edilir. Bu bilgiyi bilerek ifade edebilirim ki hız kavramı web siteniz için son derece önemli bir konudur. Sitenizin ilk açılış hızı, site kodlarının optimize olması gibi hususlar sitenizin asıl performansını gösterirler. Bilmeniz gereken şey, sitenizi tercih ettiğiniz arama motoruna göre optimize etmeniz gerektiğidir. Bu optimizasyonu gerçekleştirdiğinizde aram motoru sitenizi rahatlıkla tanır ve sıralamada üst seviyelere çeker. Bu koşullarda ise sitenizi gören kişi sayısı, ziyaretçi sayınız, site trafiğindeki performans artar.

Organik Trafiği Artırmada Robots.txt Kontrolü Nasıl Yapılır?

Organik trafiği artırmak için Robots.txt dosya kontrolü için alanadi.com/robots.txt URL adımlarını izleyip, dosya varlığından emin olmanız gerekir. Ardından web siteniz açısından oldukça önemli olan bu alanda çalışma sağlayabilirsiniz. Dosya sayesinde arama motorlarının sitenizde ulaşabilecekleri veya ulaşamayacakları yerler hakkında bilgileri tanımlayabilirsiniz. Diğer bir ifade ile buraya yerleştireceğiniz alanların taranmasını talep etmiş olursunuz.

Genel olarak parametler ve admin ile ilişkili alanların taranmaması talep edilir. Bu dosya ile en kaliteli, SEO uyumlu içeriklerin yer aldığı bölümlerinizi öne alarak, arama motoru sıralamasında yükseliş performansınız artırabilirsiniz. Bu şekilde ise daha fazla kişiye ulaşır ve sitenize yeni ziyaretçi akışının gelmesini sağlayabilirsiniz.

Organik Trafik Arttırma Çalışmasından Dikkat Edilecekler Neler?

Organik trafik artırma çalışmasında dikkat etmeniz gereken konular:

 • Düzenli içerik paylaşmak ve bunları güncellemek,
 • Rakiplerden farklı olma ve özgün içerikleri siteye yükleme,
 • İçerikleri oluştururken sadece anahtar kelimelere değil doğru anlatıma önem verme,
 • Bilinmeyenleri araştırma ve farklı olma,
 • Anahtar kelimeleri araçlar ile analiz ettikten sonra kullanma,
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelere ve LSI kelimelere doğal bir dağılımda içeriklerde kullanma,
 • Bu yol ile arama motorunda ulaşılan hacmi genişletme ve daha geniş kitleye ulaşma,
 • Kaliteli ve özgün, web sitesi ile uyumlu görselleri kullanmak,

Bu detaylara dikkat edilmesi halinde başarılı organik trafik artırma çalışmalarının yürütülebileceğini ifade edebilirim.

Organik Trafik Artırma ve SEO İlişkisi Nasıl?

Organik trafik artırma ve SEO ilişkisi dendiğinde aklınızda, arama sonuçları canlanmalıdır. SEO ile iyi bir sıralama elde edilir ve bu sıralama ise web sitesini ziyaret etme potansiyeline sahip yeni kullanıcılara ulaşabilmeniz demektir. Dolayısı ile iki kavram birbirleri ile bağlantılıdır.

Son senelerde SEO’da öne çıkan en önemli faktörlerden biri kullanıcı deneyiminin konusudur. Kullanıcılar sitenize geldiklerinde gayet anlaşılır bir sistem ile karşılaşmalı ve rahat olmalıdırlar. Bunu hissederlerse tekrar siteyi ziyaret eder ve önerme yoluna dahi gidebilirler. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek ise yine başarılı bir SEO çalışması ile mümkündür. Bu açıdan, organik trafiği artırmak ve sürekli ziyaretçileri kazanmak için SEO uyumluluğundan destek alabilmeniz önemlidir.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top