Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?

Search Console Nedir?

Google Search Console, sitenizin performansını izleyebileceğiniz birçok farklı aracı bir arada sunan Google hizmetidir. Google kullanıcılarının aramalarda sitenizi nasıl bir şekilde gördüklerini rahatlıkla takip edebilmenizi sağlar.

Kullanım için ilk olarak, Search Console kurmanız ve ardından sitenize eklemeniz gerekir. Bu işlemler ardından performans hakkında bilgilere ulaşabilmek için ise Search Console doğrulama yöntemlerini tamamlamanız gerekir. Ardından paylaşılan önerileri ve güncellemeleri dikkate alarak, SEO çalışmalarına başlamak mümkündür. Doğru şekilde yapılandırdığınız ve kullandığınız Google Search Console (Webmaster Tools), size SEO açısından fırsatları sunar.

Search Console Ne İşe Yarar?

Google Search Console hakkında bilgileri şu şekilde sıralayabilirim:

 • Web sitenizi optimize etmek ve izlemek için kullanabileceğiniz bir kanaldır.
 • Herkese ücretsiz bir hizmet sunar.
 • Dünyanın en büyük arama motoru üzerinden önemli bilgileri verir.
 • Düzeltilmesi gereken ve SEO’ya uymayan sorunların gün yüzüne çıkmasını sağlar.
 • Web sitenizin nasıl göründüğüne ilişkin bilgileri verme niteliğine sahiptir.
 • Pazarlama çabalarınıza olumlu etki yapabilecek bilgileri sunma özelliğine sahiptir.
 • Web sitenizin performansını izler ve bunun hakkında detay sunar.
 • Web sitenizin bağlantısının ne kadar güçlü olduğunu gösterebilme ve bunun sıralamayı nasıl etkileyeceğini size aktarabilme özelliği taşır.

Search Console Nasıl Kurulur?

Google Search Console kurmak için ilk olarak Google hesabınızda oturum açmanız gerekir. Ardından işletme hesabınızı kullandığınızdan emin olun. Google Web Yöneticisi Araçları bölümüne rahatlıkla giriş yapabilir, ardından “bir mülke ekle“ ifadesini tercih edebilirsiniz. Bu işleminiz ile karşınıza çıkan menüden “Web Sitesi“ başlığını tercih ederek, sitenizin URL’sini bu alana girmeniz gerekir. Tarayıcı çubuğunda görüntülediğiniz tam URL adresini kullandığınızdan emin olun ve devam seçeneğine tıklayın.

search console site ekleme
Search Console Site Ekleme Ekranı

Ardından sistemin size sunduğu doğrulama yollarından herhangi birini tercih etmeniz gerekir. HTML dosya yükleme, HTML etiketi veya Google Analytics izleme kodu/kapsayıcı snippte’i tercih ederek işlem yapabilirsiniz. Eğer siteniz hem http: // hem de https:// destekliyse, her ikisini de ayrı site olarak eklemeniz gerekir. Adımlar sonunda ise kurulumu tamamlar ve site sahipliği henüz doğrulanmadan dahi verilen izlenmeye başladığını görebilirsiniz.

Search Console Nasıl Doğrulanır ve Onaylanır?

Search Console (Webmaster Tools) doğrulama için kurulum ardından işlem yapabilirsiniz. Kurulumu sağladığınızda izleme başlar ve sistem sitenin size ait olup olmadığını doğrulamak için bir onay ister. Bu doğrulmayı yapmak ve onay vermek için ise birden farklı yöntemi izleyebilirsiniz.

search console site doğrulama
Search Console Site Doğrulama Ekranı

Search Console Site Doğrulama Yöntemleri:

 • HTML Dosya Yükleme: Web sitenizin herhangi bir alanına HTML doğrulma dosyası yükleyerek onayı verebilirsiniz.
 • Alan Adı Sağlayıcı Kullanma: Alan adı kayıt sitenizde ( GoDaddy gibi) oturum açıp, sitenizi direkt olarak Google Search Console’dan doğrulayabilirsiniz. Ya da bir DNS TXT kaydı ekleyebilirsiniz.
 • Google Analytics İzleme Kodu: Sitenizi kullanırken Google Analytics izleme kodunu kopyalayarak onayı verebilirsiniz.

Diğer yandan onay için Google’ın size verdiği HTML kodları arasına yerleştirerek kullanabileceğiniz kodla onaylamayı da tercih edebilirsiniz. Bunun için Görünüm, Düzenleyici, Tema Üst Bilgisi menülerine sıra ile giriş yapıp, karşınıza gelen kod alanındaki <head> etiketi arasına kodu ekleyerek, “güncelle“ komutunu verebilirsiniz.

Benim şahsi önerim HTML dosya yükleyip onu silmemeniz olacaktır. Temanıza kurunca, tema güncellemelerinde onay kodu silinebiliyor. Tekrar doğrulama yapmanız gerekiyor. O yüzden HTML dosyayı indirin ve sitenizin ana dizinine yükleyin ve orada bırakın. Silmeyin, çünkü silerseniz ilerde tekrar doğrulama isteyebilir. Orada durmasının herhangi bir zararı yok.

SEO Başarısı İçin Search Console Nasıl Değerlendirilmeli?

SEO Başarısı için Search Console araçları ile elde edilen verilerin tümünden destek alınmalıdır. Gözlem (performans ve URL denetleyici), İndeks ( site haritaları ve olay kayıtları) bölümlerini yakın takibe almanız başarılı bir SEO çalışması yapabilmeniz için gereklidir. Bu iki temel başlığın haricinde, güvenlik raporları, backlink analizi, mobil kullanım gibi daha detay alanlara ilişkin performansları da göz önünde bulundurmalısınız.

URL Denetimi

search console url denetimi
Search Console URL Denetimi Sayfası

Örneğin URL denetimi aracına giriş yaptığınızda, web site URL’si hakkında detayları hızlıca gözlemleyebilirsiniz. Sayfalarınızın nasıl şekilde indekslendiğini, sayfanıza XML site haritası ekleyip eklemediğinizi, mobil uyumluluğunuzun olup olmadığını bu alanda görebilirsiniz. Eğer bahsettiğimiz konular hakkında eksiklikler mevcutsa, Google botlarının sayfanızı rahatlık tanıyabilmeleri ve sayfanın üst sıralara çıkabilmesi için bu eksiklikleri gidermeniz gerekir. Mobil uyumluluğu sağlayıp ve harita ekleme işlemlerini tamamladığınızda, SEO açısından daha başarılı bir siteye sahip olabilirsiniz. Bu durum arama motorlarında yükselme şansınızı da arttırır.

Arama Performansı Ölçümü

google search console arama performansı sekmesi
Search Console Arama Performansı Alanı

Diğer yandan “Performans“ sekmesinden yararlanarak site trafiğini kontrol etmek mümkündür. Performans sekmesinde yer alan sorgular kısmı, anahtar kelimelerin performansları ile ilgili sonuçları görmeyi sağlar. Aynı alandaki sayfalar bölümü ise siteniz içindeki her bir sayfanın performansını gösterir. Burada ortaya çıkan analiz sonuçları ise daha bir performans için ne gibi iyileştirilmeler yapılması gerektiği hakkında fikir verirler. 16 aya kadar geçmişe dönük bir taramayı bu alandan başlatmak mümkündür.

SEO Çalışmasında Search Console’un Önemi Nedir?

SEO çalışmasında Google Search Console’un önemi, sitenizin nasıl görüntülendiğini anlamaya çalıştığınız noktada ortaya çıkar. Google Search Console, sitenizin arama sonuçlarında çıkmasını sağlayacak en popüler sorgulamaları ve bu sorgulamalardan alınabilecek trafiği gösterdiğinden SEO çalışması için son derece önemlidir.

Diğer yandan web sitenizin mobilden veya tabletlerden yapılan arama oranlarında nasıl bir performansa sahip olduğunu açıkladığından SEO çalışmalarında son derece önemli bir unsur halini alır. Çalışmalarım kapsamında bir çok detaya dikkat ederken Google Search Console verilerini de gözden kaçırmamayı tercih ediyorum.

Soru – Cevap

Search Console Ne İşe Yarar?

Search Console, internet sitenizin Google üzerindeki performansını izleyebileceğiniz, analiz edebileceğiniz, teknik problemlerini görebileceğiniz bir platformdur. SEO çalışmalarında çok önemli bir yere sahiptir.

Search Console Nasıl Kurulur?

Search Console’a https://search.google.com/search-console?hl=tr bağlantısına tıklayarak gidilir, sitenizin tam URL’si yazılır ve site eklenir. Daha sonra Search Console’un onay yöntemlerinden bir tanesi seçilerek sitenizin sahipliğini onaylarsınız.

Search Console Kurmak Zorunlu mu?

Search Console kurmanızda herhangi bir zorunluluk yoktur. Google sitenizi farklı yollarla keşfederek dizine ekleyebilir ancak sitenizin bu süreci kolay ve hızlı yaşamasını sağlamak için Search Console kurmanız önerilir.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top