SEO Analizi Nasıl Yapılır? (Ücretsiz Araçlar)

SEO Analizi Nedir?

SEO analizi sitenizin meta açıklamalarını, URL yapısını, metin kontrollerini, içerik sürecini takip ederek gerçekleştirilen bir çalışmadır. SEO analiz, web sitenizin arama motorlarında üst sırada yer alabilmesini sağlayan olan tüm faktörlerin incelenmesi ve noksanlıkların varsa bunların tespit edilmesi yöntemi üzerinden yapılır.

SEO analizi, seo analiz aracı birbirlerinden ayrılamaz kavramlarken, araçlardan yardım alarak analiz yapmak mümkündür. SEO analiz araçları ile sitenin hızından, anahtar kelimelerin kullanımına kadar pek çok alanda analiz gerçekleştirilir.

SEO Analizinin Adımları Nelerdir?

SEO analizi yapmak için izlenmesi gereken adımlar hakkında detayları şu şekilde sıralayabilirim:

 • Meta Açıklama İncelemesi: Burada sitenizde yer alan sayfalardaki başlıklar ve açıklamalar incelenir. İnceleme sırasında, “Başlıklar ve açıklamalar özgün mü? İnternet kullanıcılarına sayfanızın ne ile ilgili olduğunu açıklayabiliyor mu? “ sorularına yanıt bularak, eksikler varsa bunları düzeltme yoluna gidilir.
 • URL Yapısında Kontrol: Bu işlemde URL adresinizin benzersiz olup olmadığına bakılır. Aynı zamanda URL adresini sayfa içeriğiniz hakkında bilgi veren bir karakterde olması sağlanır. Hatalı URL yapıları mutlaka doğru URL yapıları haline getirilmelidir.
 • Metin Kontrolleri: Bu aşamada web sitesi sayfalarınızda yer alan içeriklerin okunabilirlik düzeyinin kontrol edilmesi amaçlanır. Ana başlıklar için H1 etiketi, alt başlıklar için ise H2 etiketi kullanılmalıdır. Diğer yandan önemli alanlar için ise kalın veya italik olacak şekilde biçimlendirme tercih edilir.
 • İçerik Süreci İncelemesi: Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için web sitenizde yer alan içeriklerin özgün olması gerekir. Hiç içerik bulunmayan veya tamamen kopya konumunda olan içerikleri bulunduran sayfalara sahip olmanız, arama motorların başarısız sonuçları almanıza yol açar. Bu yüzden içerikler özgün değilse, özgün içerikler ile güncellenmelidir.
 • İç Bağlantı Kontrolü: Ana sayfalar sitenizin en önemli sayfalarıdır. Diğer önemli sayfalara ise bu alan üzerinden iç bağlantı sağlanması gerekir. Bu kapsamda ziyaretçilerin aradıkları şeylere ulaşabilmeleri kolaylaşır ve anlaşılırlığa bağlı site kalma süresi yükselir.
 • Görsel Kontrolü: Web adresinizde her zaman kaliteli görsellerin yer alması gerekir. Çünkü görseller site çekiciliğini yükseltir ve ziyaretçilerin dikkatini çeker. Kaliteli görselleri en iyi şekilde site taşıyabilmek için ise site hızının mümkün mertebe iyi olması şarttır.

SEO Analizinde Kullanılan Araçlar Neler?

SEO analizinde gerekli olan araçlar:

 • Teknik SEO Analizi İçin: Screaming Frog, Ahrefs, Deepcrawl
 • Backlink Analizi İçin: SEMrush, Ahrefs
 • On-page SEO Analizi İçin: SurferSEO veya SEO PowerSuite Website Auditor

Bu tip SEO analiz araçları ile sitenizi analiz edebilirsiniz. Meta verilere manuel şekilde bakmak, site hızını ölçmek, anahtar kelimelerin ve sayfaların performansını görmek için bu araçlardan yararlanmak mümkündür.

SEO Analizinin Faydaları Nelerdir?

SEO analiz yararları şunlardır:

 • Başarılı SEO analizi ve ardından gelen iyileştirmeler web sitenizin daha geniş bir kitleye sahip olmasını sağlar,
 • Web adresinizin bilinirliğini yükseltmek için hangi çalışmaların gerektiğini açığa çıkarır.
 • Çeşitli teknik sorunların en erken dönemde önlenmesinde büyük rol oynar.
 • Web sitesi ziyaretçilerinize daha verimli bir alandan seslenebilmenizi sağlar.
 • Site hızınızı yükseltecek çalışmalardan yararlanabilmenizi sağlar.
 • Size Google algoritması ile eşleşen başarılı siteyi var etmek için nelere ihtiyacınız olduğunu gösterir.
 • Sayfa içerik, sosyal medya, hatalı HTML, SEO dostu URL kontrollerinin tümünden yararlanabilmenizi sağlar.

SEO analizi verileri bu tip faydaları kazandırırlar. Aynı zamanda rakipleriniz ile de boy ölçüşebilme gücüne erişmenize olanak tanırlar.

SEO Analizi ile Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

SEO analiziyle kullanıcı dostu bir web sitesi hazırlamak için site hızının ve bazı görsel başlıkların analiz edilmesi gerekir. Resimler ve başlıklar sitenin içeriği ile ilgili kelimeleri içermelidir. Görselleriniz ile anahtar kelimeler arasında bağlantı kurulmuş olması gerekir. Diğer yandan görsellerin tamamının sıkıştırıldığında emin olmak da önemlidir. Optimizasyonu yapılmamış imajlar gereksiz bir yeri kaplarken, sitenin hızının düşmesine sebep olurlar. Görsel analiz ile sitenizde böyle bir sorun varsa rahatlı ortaya çıkar ve gerekli adımları tamak kolaylaşır.

Kullanıcı dostu bir web siteye sahip olabilmeniz için aynı zamanda kırık bağlantıları tespit ediyorum. Bu bağlantılar ana sayfada yer alan ancak tıklandığında açılmayan adreslere yönlendirme yapan sistemlerdir. SEO görünürlüğünü olumsuz etkileyecek olan kırık bağlantılara analiz ile ulaşmak ve ardından bu bağlantıları ortadan kaldırmak oldukça önemlidir.

Son analiz ise site hızınıza yönelik olmalıdır. Çünkü web sitenizin hızlı olması hem ziyaretçiler için avantaj sağlar hem de sitenizin arama motorunda yükselebilmesini sağlar. SEO analizinden yararlanarak site hızındaki bir düşüşü tespit etmek mümkündür. Kullanıcılar kısa süre içinde açılmayan ve bağlantılarına ulaşılamayan siteleri terk etme eğilimdedirler. Ziyaretçilerinizi site içinde tutabilmek için hız analizleri ve sonuçlarına göre iyileştirme yapmak oldukça önemlidir.

SEO Analizi Kontrol Listesi Nedir?

SEO analizi kontrol listesi, bir SEO analizinde mutlaka sorulması gereken soruların yer aldığı listedir. SEO analizi ardından bu kontrol listesi bir kez incelenmeli ve atlana bir işlem varsa gerekli analiz araçları ile o konuya dair veriler elde edilmelidir. SEO kontrol listesinde yer alan maddeler ise şöyledir:

 1. Sistemdeki her sayfa başlığı özgün mü?
 2. Sitede URL adresi SEO uyumlu mu?
 3. Meta Title uzunluğu pikseli aşıyor mu aşmıyor mu?
 4. Görsellerde alt etiket var mı?
 5. Alt başlıklarda H2, H3 kullanılmış mı?
 6. Sistem mobil uyumluluğu sağlıyor mu?
 7. Site hızı verimli mi?
 8. Kırık bağlantılar halledildi mi?
 9. Resim boyutları optimize edildi mi?
 10. Facebook ve Twitter og-graph meta etiketleri sistemde yer alıyor mu?
 11. Rakip analizi yapıldı mı?
 12. Yeni bağlantı edinme fırsatları analiz edildi mi?

Bireysel kontroller ile SEO analizi, seo aracı ile seo analizi gibi iki farklı yöntem ardından bu sorulara “evet“ yanıtını alınabiliyorsa başarılı bir işlem gerçekleşmiş demektir.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top