SEO Uzmanı

SEO’nun önemi büyük. Organik ziyaretçi istiyorsanız SEO şart! SEO Uzmanı ile çalışarak %100 yükseliş garantili SEO hizmeti alın.

Eğer bu sayfayı bulduysanız muhtemelen internet sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek istiyorsunuz. SEO hizmeti sizin için en iyi çözüm.

Merhaba ben Ege BeşeSEO ile başlayan dijital pazarlama serüvenim, SEMSMM ile devam ediyor. 7 yıldan uzun süredir SEO’yla profesyonel olarak uğraşıyorum. Kendi ajansımın yanı sıra kişisel olarak da SEO danışmanlığı sunuyorum.

Peki…

SEO nedir?

SEOarama motoru optimizasyonu kelimesinin İngilizcesi olan Search Engine Optimization kavramının baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bir internet sitesinin, kullanıcı aramalarında üst sıralarda çıkmasını ve daha fazla trafik almasını sağlayacak işlemlere SEO çalışması denir. Aynı zamanda SEO yapan kişiye de SEO (search engine optimizator) denir.

SEO çalışması nasıl yapılır?

Her SEO uzmanı farklı şekilde yöntemler uygulasa da temelde yapılan işlem aslında aynıdır. Çünkü amaç Google yönergeleri (https://developers.google.com/search/docs/beginner/seo-starter-guide?hl=tr) doğrultusunda, siteyi arama motoru tarayıcı botlarına en uygun hale getirip aynı zamanda da kullanıcı deneyimini artırmaktır.

Benimle çalışırsanız, SEO çalışmasınız şu şekilde ilerler:

1. Anahtar kelime analizi yapılır, çünkü rakipleri analiz edip onların SEO çalışmasını geçecek bir çalışma yapmamız gereklidir. Bu analiz aslında bize sektör analizi yapma imkanı da tanır. Blog kullanan rakipler, düzenli olarak backlink alan rakipler, teknik olarak kötü yapılandırılmış rakipler gibi çeşitli şeyleri keşfetmemizi sağlar.


2. İnternet sitesi analizi yapılır, çünkü ilk adımda bulduğumuz şeylere göre sitemizi değerlendirmemiz gereklidir. Teknik SEO analizi, içerik analizi, zararlı link analizi, mobil uyumluluk analizi, Web Vitals analizi (https://web.dev/) gibi analizlerle sitenin mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar, böylece yol haritası çizerken işimiz kolaylaşır.


3. Strateji belirlenir ve yol haritası çizilir, çünkü bir plana uygun şekilde internet sitesine SEO yapmak hem SEO uzmanının işinin kolaylaştırır hem de planlı çalışmaları analiz etmek ve raporlamak kolaylaşır. Alınacak backlink, yazılacak/paylaşılacak içerikler, yapılacak teknik işler ve diğer birçok işlem önceden belirlenir ve çalışma buna uygun planlanır.


4. Teknik SEO ve Web Vitals optimizasyonuna başlanır, çünkü siteyi bir an önce GoogleBot‘un (https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/googlebot?hl=tr) en kolay ve hızlı tarayabileceği hale getirmemiz gerekiyor. Status code temizliği, kopya/boş meta ve H etiketleri olan sayfaların düzenlenmesi, alt/title etiketi olmayan görsellerin optimizasyonu gibi birçok işlemle teknik SEO kısmı halledilir.

Burada en büyük dostumuz olan Screaming Frog ile site geneli bir audit yaparak problemleri buluruz.

Teknik SEO’nun en büyük adımlarından biri olan tarama bütçesi (crawl-budget) analizi yapılır, bu işlem sitenize ayrılan tarama bütçesinin en düzgün şekilde kullanılmasını sağlamaktır.

Bunun için Search Console’dan sitemize ait mülke girip Ayarlar > Tarama istatistikleri sayfasını ziyaret ederiz.

seo-uzmani-tarama-butcesi-optimizasyonu

Bu sayfadan GoogleBot’un sitemizi nasıl taradığını öğrenebiliriz ve sitemizi buna göre optimize edebiliriz.

Tarama istatistikleri sayfasına git:

https://search.google.com/search-console/settings/crawl-stats


5. Eski içeriklerin optimizasyonu yapılır, çünkü siteye ziyaretçi getirmeyen içeriklerin böyle olmasının illaki bir sebebi vardır. Site eğer YMYL (your money your life) kategorisinde bir siteyse (örneğin: finans, sağlık, ekonomi, alışveriş, regülasyon gibi kişinin hayatını etkileyen içeriklerin paylaşıldığı sitelerE-A-T (Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness) yani Uzmanlık-Yetkinlik-Güvenilirlik) algoritması adı verilen bir algoritmayla değerlendirilir.

Örneğin bir içerik yazdınız, sağlıkla ilgili ve siz 6 aylık bir sitesiniz, Google neden 6 aylık bir sitenin içeriğini kullanıcıya sunsun? Bilgilerin doğruluğuna dair herhangi bir garanti veremiyorsunuz. Böyle durumlarda eski içerik optimizasyonu, içeriği SEO uyumlu hale getirmekten ziyade içeriğin doğruluğunu kanıtlamak üzerine olmalıdır. Örneğin bahsedilen bir konu hakkında eklenen bir akademik kaynak bu içeriğin bilimsel gerçeklerle desteklendiğini Google’a söyler ve EAT algoritmasına uygun bir içerik oluşturmuş oluruz.


6. Zararlı link analizi yapıp zararlı linkler reddedilir, çünkü zararlı linkler sitenizin ilerlemesini engelleyen ipler olabilir. Bu linkleri Ahrefs (https://ahrefs.com/tr/), SEMrush (https://www.semrush.com/) gibi araçlarla keşfederek çeşitli filtrelerle işimize yaramayacak linklerin listesini oluşturabiliriz.

Daha sonra bu linkleri Google Search Console Disavow Aracı (https://search.google.com/search-console/disavow-links) ile metin dosyası halinde reddederek aksiyon alabiliriz.

Her backlink iyi değildir, sitenizin manuel ceza almasına sebep bile olabilir.


7. Yapısal veri işaretlemeleri (Schema.org işaretlemeleri) ve semantik HTML etiketler analiz edilir, çünkü bunlar GoogleBot’a sitenize dair bilgiler verir aynı zamanda sitenizin yapısal olarak nasıl taranması gerektiği gösterir.

Schema.org işaretlemesi (https://schema.org/docs/schemas.html) ile sitenize bağlı sosyal medya hesapları, çalışma saatleri, logonuz, organizasyona ait adres bilgileri gibi birçok bilgiyi GoogleBot’a sunarak Knowledge Graph (https://blog.google/products/search/introducing-knowledge-graph-things-not/ ,  https://en.wikipedia.org/wiki/Knowledge_Graph)’a markanızın varlığına katkıda bulunursunuz. Knowledge Graph, bir arama yaptığınızda Google’ın sağ tarafta kutu içerisinde gösterdiği bilgilerdir. Kişiler, şirketler, ülkeler ve daha birçok şeyi bu alanda görebilirsiniz ve bu bilgiler Schema işaretlemelerinin katkısıyla internet sitelerinden toplanır.


8. Blog stratejisinin kurgulanması ve içerik planlaması yapılır, çünkü “içerik kraldır” sözünün büyük bir destekçisiyim. Yeni açılmış bir siteyi en uygun maliyetle sıralamalara sokmanın yolu kaliteli, nitelikli, kullanıcıya faydalı içeriklerin paylaşılmasıdır. Düzenli olarak paylaşılan faydalı ve aynı zamanda SEO uyumlu içerikler (hem teknik anlamda hem de EAT uyumluluğu anlamında) siteye kalıcı bir yükseliş sağlar.

Hiç backlink almadan sadece faydalı içerik ile yükselmek mümkündür ancak destekleyici çalışmaların yapılması zorunludur.

Rakip ve sektör analizi / anahtar kelime analizi sonucu elde edilen verilerle bütçeye uygun bir şekilde blog stratejisi belirlenir ve bu strateji uygulanmaya başlanır.


9. Backlink araştırması/inşası ve anchor text (çapa metin) optimizasyonu yapılır, çünkü backlink 6 ayda geleceğiniz yere 3 ay gibi bir süre içerisinde gelmenizi sağlar. Farklı sitenizden sizin sitenize verilen linkler, sizin sitenizin başka siteler tarafından referans gösterildiği anlamına gelir.

Sitenize en uygun kategorideki sitelerden, güncel olan, çok link satışı olmayan, yüksek otoriteli, index hızı yüksek, sosyal medya kullanımı güçlü olan, organik anahtar kelimesi fazla olan, organik ziyaretçisi yüksek olan sitelerden backlink alma çalışmaları yaparım.

Anchor text (çapa link) optimizasyonu ise anahtar kelimelerinizin önem sırasına göre linkleri inşa etmek demektir. Örneğin asıl kelimeniz “ankara kitapçı” olsun, eğer sizin en çok bağlantı verilen metinler listesinde bu kelime 4. sıradaysa bunu ilk sıralara çıkarmak gereklidir. Bunun için de bu metin üzerinden link almak gerekir. Bunun doğru ayarlanması sonucunda asıl kelimede yükseliş sağlanması hedeflenir.


10. Aylık organik performans raporlaması hazırlanır, çünkü hizmet olarak ne hizmet aldığınızı bilmelisiniz. Organik ziyaretçi artışı, organik kelimelerin artışı, Search Console performans raporu, en iyi performans gösteren kelimeler gibi birçok bilginin yer aldığı bir rapor hazırlanır ve her ayın sonunda sunumu yapılır.

Böylece SEO çalışmasında ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz.

İletişim için:

Scroll to Top