SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO uyumlu içerik yazmak için okuyucuya akıcılığı sunan ve anahtar kelime kullanımını doğal bir dağılım ile yansıtan yazılar harlanmalıdır. Google üzerinden gerçekleştirdiğimiz aramalarda çoğunlukla net bilgilerin yer almadığı yazılara yönlendirilebiliyoruz.

Çünkü bu içeriklerin büyük bir kısmı sadece anahtar kelimeler üzerinden sıralamayı yakalamak amaçlı hazırlanıyor ve bilgi içermiyor. İşte bu SEO’ya uygun bir şekilde yazılmamış olan içeriklerin özellikleridir. SEO uyumlu içerik hazırlamak için ilk sırada yer almak için okuyucuya bilgi ve akıcılık sunmayı ihmal eden yazılar yerine, anlamlı yazıların oluşturmaya dikkat etmeniz gerekir.

Aynı zamanda semantik anlatıma ne yakın içerikleri üretmeniz gerekir. Semantik anlatıma uzak olan içerikler, ziyaretçilerinizin web sitenizde kalma sürelerini düşürürler. SEO içerik yazmak için anlam bütünlüğüne ve yazım kurallarına da dikkat etmek gerekir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazma kuralları hakkında ayrıntıları şu şekilde sıralayabilirim:

  • Anlam Bütünlüğünü Sağlama: İçeriklerinizin hem bilgi veren hem de çekici bir giriş ile başlayan anlatıma sahip olması gerekir. Ardından bir gelişme bölümünde konunun detaylarına inmeniz doğru olacaktır. Sonuç bölümünde ise eylem çağrılarını içeren ifadeler ile websitenizdeki diğer içeriklerden hangi bilgilerin alınabileceğini açıklayabilirsiniz.
  • Niş İçerik: Eğer bir kaynaktan yararlanıyorsanız buradaki bilgileri kopyala yapıştır yapmaktan mutlaka kaçınmalısınız. Eğer bir kaynakta gördüğünüz ve hoşunuza giden bir bilgiyi aktaracaksanız kendi bakış açınız ile yeni kelimeleri kullananız gerekir. İçeriklerin özgün olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Analizden Geçmiş Anahtar Kelime Kullanımı: Kullanıcıların hangi kelimeleri aratarak sizin içeriğinize ulaşmalarını istiyorsanız bu anahtar kelimeleri yazıda kullanmanız gerekir. İlk olarak ana bir anahtar kelime belirlemeli ve bunu çeşitli anahtar kelime bulucu araçlarda aratarak, yeni anahtar kelimelere erişmelisiniz. MOZ, Keyword Tool gibi araçlardan hizmetiniz veya sektörünüzle, ya da blog konunuzla ilgili anahtar kelimeleri bulup, aşırıya kaçmamak kaydı ile yazılarda kullanmalısınız.
  • Yazım Kuralları: SEO uyumlu içeriklerde yazım ve imla kurallarına dikkat edilmelidir. Emin olmadığınız anlarda TDK’dan gerekli kontrolleri yapmayı seçebilir veya düzenleme konusunda profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Tüm bu kurallara uyarak hazırlanan içeriklerin SEO uyumlu olduğunu ifade edebilirim. Belirli kurallara uymayan içerikler ise arama motoru sıralamasında performansınızın düşmesine sebep olurlar.

Anahtar Kelime Sıklığı Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu içerik yazmak için sürekli olarak aynı anahtar kelimeleri kullanmak gerekmez. Hatta bu tercihten kaçınmanız gerekir. İçerikte anahtar kelimenizin alternatiflerini de yer vererek, kullanıcıların eş anlamlı anahtar kelimeleri aratmaları halinde de içeriğinize ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizdeki anahtar kelime oranı ise %0.5 ve %2.5 arasında yer almalıdır. Bu konu hakkında aslında farklı görüşleri savunanlar da bulunuyor ancak önerdiğimiz yoğunluğun okuyucu sıkmayacak düzeyde olmasıdır. Tam bir konu hakkında bilgi edinecek olan okuyucu sürekli devam eden anahtar kelimeleri tekrarlamak zorunda kalmamalıdır.

Aslında dikkat emeniz gereken nokta, ne çok aşırıya kaçan ne de çok az gözüken şekilde anahtar kelime kullanmamaktır. Olabildiğinde organik ve anlatım akışıyla ilgili anahtar kelimeler seçilmelidir.

Başlık Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu içerik başlığı içerisinde anahtar kelime yer almalıdır. Boşlukları da dahil ettiğinizde 50 veya 70 karakterli aynı zamanda en az 3, en çok 6 kelimeden oluşan ana başlıkları kullanabilirsiniz. Eğer uzun başlıklar kullanıyorsanız, bunların okuyucu dikkatine çekecek düzeyde olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Paragraf Uzunluğu Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu içerik 300 ile 500 kelime aralığında yer alabilir. Eğer anlatılan konu veya hizmet hakkında detaylara yer verilecek ise 1.000 kelimelik içerikleri de hazırlayabilirsiniz. Aslında Google uzun yazıları sever. Bu yüzden her başlığı altında yani ve merak uyandırıcı bilgilere yer vereceğiniz Blog yazıları için 1.000 ile 2.000 kelime arasında içerikleri hazırlayabilirsiniz. SEO uyumlu içerik uzunluğu hakkında bilginin kısıtlı düzeyde olduğu konular için minimum 300 kelime şeklinde tercih edilebilir.

Hem okuyucunun dikkatini içerikte tutabilmek hem de SEO açısından ideal paragraf uzunluğunu kullanmak için 40 ile 100 kelime arası paragraflar oluşturabilirsiniz. SEO uyumlu olarak önerdiğim maksimum paragraf uzunluğu ise 150 kelimedir. Bu kriterlere uygun oluşturulan içeriler, arama motoru sıralamasında daha iyi bir performansı kazandırırlar.

“F Teorisi” ile Okuyucuya Hitap Etme

SEO uyumlu içerikler ile F tipi okuyuculara hitap edebilmek için belirli kelimeleri bold veya italic kullanmanız gerekir. F tipi okuyucular, içerikleri çoğunlukla hızlı bir tarama üzerinden okumaya çalışırlar. Bu kapsamda ise bold alanları ilk adımda gözden geçirirler. İçerikte önemli olan kısımları, anahtar kelimeden çok uzaklaşmayacak şekilde bold hale alabilirsiniz.

Meta Açıklama Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu içerikte meta açıklama, içeriğin geneli hakkında bilgi sunana bir yapıda olmalıdır. Meta açıklamanızı 120 karakterden daha az hazırlayabilirsiniz. Diğer yandan 156 karakter üzerine çıkmamasına da dikkat edebilirsiniz. Arama sonuçlarında içeriğiniz hakkında bilgi sunacak olan en önemli kısım meta açıklama bölümü olduğundan, bu alanda akıcı bir dili kullanmaya özen göstermeniz gerekir.

İçerikte Linkleme Nedir?

SEO uyumlu içerikte linkleme, okuma oranlarını yükseltebilmenize imkan sağlayan bir işlemdir. İç linkleme yapmayı unutmadığınız takdirde, site içinde içerik okunma oranınızda yükselir. İçeriğinize dış linkler de kullanarak, ele aldığınız konu hakkında daha geniş bir bilgi alanını okuyucuya sunabilirsiniz. Bu işlem ile SEO uyumlu içerik konusunu zenginleştirir ve backlink satın almadan doğal yollardan fark edilebilirsiniz.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top