SEO’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO rakip analizi, rakip firmaların web sitelerine ilişkin performansları, SEO analiz araçları yardımı ile inceleme yöntemi üzerinden yapılır. Rakip sitelerin sıralamaları, trafikleri, anahtar kelime ile elde ettikleri performanslar, analiz araçları ile öğrenebileceğiniz detaylardır. Analizi yaparken tek bir noktaya odaklanmak yerine rakip siteyi her yönden analiz etmeye dikkat etmeniz gerekir. Bu analizde kendi siteniz ile rakipleri karşılaştırmaya özen göstermeniz önemlidir.

Rakipleri Tanımlama

SEO rakip analizi yapmak için rakipleri tanımlama aşamasının atlanmaması gerekir. Bu bölümde organik aramada kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerle ilgili alanda, sizinle rekabet edecek olan siteleri öğrenebilirsiniz. İlk önce potansiyel müşterilerinizin sizle beraber aynı alanda diğer hangi web sitelerini takip ettiklerini bu analiz üzerinden görebilirsiniz. Analiz için ise Ahrefs veya Keywords Explorer gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.

Bu araçların içerisine seçtiğiniz temel bir anahtar kelimeyi girip, sorgulama yaptığınızda “Also rank for“ bölümü üzerinde inceleme yapmaya başlayabilirsiniz. Burada tercih ettiğiniz temel anahtar kelime ile en ilişkili olan aynı zamanda da popüler olarak tanımlanan anahtar kelimeleri görüntüleyebilirsiniz. Bulduğunuz anahtar kelimelerin detaylı verilerini incelediğinizde ise bu kelimeler ile içerik hazırlayan ve sıralamada ilk 5’te yer alan web adreslerinin hangileri olduğunu görebilirsiniz. Aynı araştırmayı yapmak için arama sonuç sayfasına ilişkin serp overview bölümünü de inceleyebilirsiniz.

Rakiplerin Link Büyümesini İnceleme

SEO rakip analizi içinde link büyümelerini inceleme, rakiplerin link oluşturma çabaları hakkında fikir sahibi olabilmek için yapılır. Link popülerliği SEO açısında değeri olan bir sıralama faktördür. Bu yüzden rakiplerinizin link oluşturma çabalarını incelemeniz gerekir. Bu işlem için Ahrefs veya Site Explorer araçlarını kullanabilirsiniz.

Site Explorer aracındaki, “Explorer, alan adı, overview, refferring domains graph, one year “ verilerini anlık olarak incelemek mümkündür. Rakip web sitesine dair bu detayları incelemek ve ilk olarak elde elden toplam link miktarını görebilmek gerekir. Ardından, bir yıl önce kayda geçen link miktarına bakmanız gerekir. Bu miktarları birbirlerinden çıkardıktan sonra 12’ye bölerek, rakibinizin el ettiği aylık link miktarını hesaplayabilirsiniz.

SEO rakip analizinde link büyümesi incelenirken, rakiplerin linklerinde aniden yükseliş performansı görülüyorsa, bu size rakip sitesine kaliteli bir içeriğin yerleştirildiğini gösterir. Diğer yandan, link büyümesinde sürekli olarak anlık yükseliş ve düşüşler bulunuyorsa burada doğal bir büyüme olmadığını, istikrarsızlığın mevcut olduğunu saptayabilirsiniz.

Sayfaları Karşılaştırma

SEO rakip analizinde sayfaları kıyaslamak için yine SEO araçlarından yararlanabilirsiniz. Rakipleriniz web siteleri ile kendi web sitenizi adım adım karşılaştırmak zorlu olacağından araçlardan yararlanma daha pratik bir işlemi sağlar. SEO Rakip analizi araçları arasında yer alan Ouicksprout veya Side bey Side Comparision Toll gibi araçlardan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Bu araçların yardımı ile kendinize ait e-ticaret siteniz ile tercih ettiğiniz başka siteleri karşılaştırabilirsiniz. Karşılaştırma ardından sayfaları kaç kelimeden oluştuklarını, kelime yoğunluğunun nasıl olduğunu, link sayılarını, sayfa boyutlarını öğrenebilirsiniz. Size ait olan ve rakibinize ait olan siteler arasında hangi farkların olduğunu oldukça geniş bir kategoride görüntüleyebilirsiniz. Eğer gelen verilere göre sizin siteniz SEO standartlarına daha uzaksa, bu alanda yeni destekler almanız gerektiğinin farkına rahatlıkla varabilirsiniz.

SEO Rakip Analizinin Avantajları Neler?

SEO rakip analizinin size kazandırdığı avantajlar:

  • SEO rakip analizi avantajları arasında sitenizde aslında neyin işe yaradığını neyin ise işe yaramadığını net şekilde görebilme konusu yer alır.
  • Rakiplerinizin en zayıf yönlerini bulabilirsiniz.
  • Bu zayıf yönleri ifade eden işlemlere ise kendi sitenizde güç katarak fayda sağlayabilirsiniz.
  • Hangi SEO görevlerinin sizin için ileride daha önemli olacağını saptayabilirsiniz.
  • Arama motorlarında yüksek sıralamaya çıkan sitelere ne kadar uzak veya yakın olduğunuzu, bu seviyeye ulaşmak için ne kadar zorlanmanız gerekeceğini anlayabilirsiniz.
  • Eğer performans açısından rakiplerinizden çok geride kalıyorsanız rekabete dahil olmak için erken dönemde profesyonel bir destek almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
  • Rakip sitelerin hangi anahtar kelimeleri kullanarak üst sıralamalara ulaştıklarını, hani kelimeler ile akış sağlayamadıklarını görüntüleyebilirsiniz. Bu kapsamda verimsiz kelimeleri sitenizde kullanmaktan rahatlı kaçınabilirsiniz.
  • SEO rakip analizde direkt olarak size ait site ile rakip firma sitesini kıyaslayıp, hangi yönlerde onu geçmeniz gerektiğini sağlayabilirsiniz.

SEO rakip analiz yöntemi sayesinde tüm bu avantajları kazanmak, arama motorlarında da üst sıraya yükselmek için doğru SEO çalışmalarına adım atabilmeyi sağlar.

Backlink İçin SEO Rakip Analizi

SEO için rakip backlink analizi, rakip analiz araçlarından yararlanarak yapabileceğiniz bir analiz işlemidir. Bu analizde rakip sitelere bağlanan fakat sizin sitenize bağlanmayan tüm web sitelerinin bir listesini elde edebilirsiniz. Hangi sitelerin rakiplerinizle bağlantı kurduklarını öğrendikten sonra, bu seçeneklerin arasında olan başarılı sitelerden linkler alarak açığınızı kapatabilirsiniz. Analiz sırasından rakiplerinizin bazılarının ise en iyiler listelerine giriş yaptıklarını görüntülerseniz, backlink için bu alanları değerlendirmenizi alabilirsiniz.

SEO Rakip Analizi Ardından Strateji Geliştirme

SEO rakip analizi sonrasından strateji geliştirmek için SEO çalışmalarına yönelik basamaklar izlenir. Örneğin analiz ardından rakiplerinizden geri kaldığınız tüm alanları listelemekle işe başlayabilirsiniz. Bu listeyi yaparken eğer anahtar kelime kullanımında zayıf olduğunuz ilk maddeye ekliyorsanız, bu konuda bir SEO çalışması gereklidir.

Rakip analizi ardından strateji geliştirirken, sitenin zayıf olduğu noktaları giderme üzerine çalışmak gerekir. Eğer site rakiplerinden anahtar kelime kullanımında geriyse, anahtar kelime araştırması yapmak ve içerikleri yeni anahtar kelimelere göre düzenlemek gerekir. Site eğer backlink alanında oldukça geride aklamış ise misafir bloglar üzerinden diğer siteler ile ilişkilendirilmeniz gerekir.

Rakiplere göre sayfalarınızın performansının daha düşük olduğunu görüyorsanız, bu sayfalara değerli ve özgün içerikler eklemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Rakip analizi, sitenizin noksanlıklarını görebilmenizi sağlar ve daha iyi bir SEO planı hazırlama avantajını kazandırır.  

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top