Tarama Bütçesi Nedir? Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Tarama bütçesi (crawl-budget), Google’ın web sayfasına gerçekleştirdiği ziyaretleri tanımlayan kavramdır. Tarama bütçesi performansı, Google’ın site sayfalara verdiği öneme bağlıdır. Bir web sitesinin sayfaları Google örümcekleri tarafından ziyaret edilirler. Bu sayfaların ne kadar sıklıkla ziyaret edildikleri ve kaç kez gezildikleri ise tarama bütçesi ile açıklanır. Tarama bütçesi optimizasyonu yapmak için site sayfalarını botların hoşlanacağı bir konsepte ulaştırmak gerekir. Tarama bütçesi optimizasyonu için ayrıca siteyi hızlandırmak, doğal backlink sağlamak, özgün içeriklere sitede yer vermek gerekir.

Tarama Bütçesi Nasıl Öğrenilir?

Tarama bütçesini öğrenmek için ilk olarak Google Search Console’a giriş yapılmalıdır. Ardından Google Dizini sekmesine giriş yapılmalı ve görüntülenen “Google Dizi Durumu“ sekmesi tercih edilmelidir. Ardından dizine eklenen sayfa sayıları rahatlıkla görüntülenir. Aynı anda Google örümceklerinin de site içinde kaç sayfayı taradıklarını öğrenmek için “Tarama İstatistikleri“ sekmesine giriş yapmak yeterlidir.

Tarama Bütçesi Optimizasyonu Kontrolü İçin Search Console üzerinden Tarama İstatistikleri alanını ziyaret edin.

Tarama İstatistikleri sekmesi ile görüntülenen veriler aynı zamanda tarama bütçesi verisini ifade ederler. Burada günlük olarak örümceklerce taranan sayfa sayısı istatistiği, günlük tarama bütçesi olarak değerlendirilir.

Tarama Bütçesi Nasıl Hesaplanır?

  1. Google Search Console üzerinden Menü/Google Dizini/Dizin Durumu sekmelerine sırası ile giriş yapılır. İşlem yolu sonunda görüntülenen dizin durumu verisi not alınır.
  2. Google Search Console üzerinden Menü/Tarama/Tarama İstatistikleri sekmelerine sırası ile giriş yapılır. İşlem yolu sonunda görüntülenen günlük taranan sayfa sayısı not alınır.
  3. Son olarak elde edilen veriler ile “Tarama Bütçesi Oranı=Dizine eklenen toplam sayfa adedi/Günlük taranan sayfa adedi“ formülü uygulanır.

Tarama bütçesi hesabı için web sitesi dizinine eklenen toplam sayfa sayısı, günlük olarak taranan sayfa sayısının ortalamasına bölünür. Kendi çabalarınız ile tarama bütçesini hesaplamak için bu formülü uygulayabilirsiniz. Elde edilen rakam ise performans belirli bir durumu ifade eder.

Eğer hesaplana tarama bütçesi 10’un üzerinde ise tarama bütçesinin optimize edilmesi gerektiği bilinmelidir.

Elde edilen tarama bütçesi değeri 3’ün altında yer alıyorsa, tarama bütçesinin ideal seviyede olduğu bilinmelidir. Bu rakamların ortasında yer alan bir tarama bütçesi puanı ise günlük taranan sayfa sayısının düşüşü ile birlikte optimizasyon yapılması gerekeceğini gösterir.

Tarama Bütçesini Belirleyen Faktörler Neler?

Tarama bütçesini belirleyen faktörler hakkında detaylar şöyledir:

  • Google Dizine Ekli Sayfa Sayısı: Google örümcekleri, bir web sitesine her ziyarette sayfaları bir incelemeye tabi tutar. Özellikle özgün içerikli sayfaları ve site haritasını inceler. Daha net şekilde ifade edilirse, indekslenmiş sayfaları incelemeyi sever. Bunun sonunda yeni bağlantıları saptarsa, arama sonuçlarına bunları da ekler ve site görünürlüğü artar. Dolayısı ile dizine ekli sayfa sayısı ve onların SEO uyumlu içerikleri bulundurması tarama bütçesini olumlu etkiler.
  • Web Sitesi Boyutu: Bir web sitesinin boyutu oldukça yüksekse ve değerli içerikler sitede yoksa arama motoru botları sitede yer alan farklı dosyalarlar ilgilenme gereği duymaz. Bu kapsamda ise tarama bütçesi olumsuz etkilenir. Site gereksiz şekilde büyük boyutluysa botların taraması gereken alan genişler. İncelenmesi gereken kaynakların yüksek adette olması ise botların hoşuna gitmez. İdeal boyutta bir site yaratmak her zaman avantaj sağlar.
  • Backlink Sayıları: Google botları indekslemede web sitesi sayfalarında yer alan bağlantı linkelerini de ziyaret ederler. Bu yüzden sitede ne kadar fazla organik ve başarılı backlink varsa botların siteye ziyaretleri de o kadar yükselir ve tarama bütçesi artar.
  • İçerik Kalitesi: SEO’da kaliteli bir içerik akıcı anlatıma sahip olan ve anahtar kelimeleri ideal düzeyde içeren içeriktir. Bu tipi içerikleri ve kaliteli görselleri olan site sayfaları botlarca sık ziyaret edilirler. Aynı zamanda botlarca en iyi şekilde anlaşılırlar ve arama motoru sonuçlarında yükselme şansı artar. Bu durum tarama bütçesinde iyi bir performans almayı sağlar.

Tarama Bütçesi Nasıl Optimize Edilebilir?

Tarama bütçesi optimize etmek için ilk olarak sitede eğer varsa teknik hataları düzeltmek gerekir. Örneğin, değersiz ve gereğinden büyük boyutlu sayfalar, kırık linkler, verimsiz bağlantılar ortadan kaldırılmalıdır. Çünkü tüm bu durumlar arama motoru botlarının kafasını karıştırmaktan başka bir şeye yaramazlar. Diğer yandan web sayfasının yönlendirme kısmıyla özellikle ilgilenilmelidir. Bu alanda örümcekler tarafından taranması istenmeyen gereksiz sayfalar öne alınmamalıdır.

Çünkü gereksiz sayfalar botlara fazla iş yükü bindirecek ve daha verimli sayfalar ise onların gölgesinde kalacaktır. İyi ve verimli sitelerden backlink almak, botların sevdiği anahtar kelimelerin ideal dağılımda yer aldığı içerikleri oluşturmak tarama bütçesi optimizasyonunda izlenecek diğer işlemlerdir.

Site Hızı Tarama Bütçesine Etki Eder mi?

Site hızında artış tarama bütçesini olumlu şekilde etkiler. Web sitesi ne kadar hızlı bir şekilde açılıyorsa, arama motoru botları da site sayfalarına o kadar verimli bir sürede ulaşırlar ve tarama ardından dizine eklenmelerini sağlar. Site hızı süreci ve taramayı da hızlandırdığından tarama bütçesinde artış oluşur. Web sitesinin bu verimi kazandırması ve daha hızlı olması için ise sitedeki resimler ve Javascript CSS aynı anda ele alındığında 1mb boyutunun altında kalınması gerekir.

Diğer görüntülü içerikler ise kalite kaybı olmayacak düzeyde küçültülmelidirler. GZip ve BR gibi sıkıştırıcı araçların ise suncuda yer alamsı gerekir. Bu araçlar sayesinde site hızında verim artarken, dosyalara erişim kolaylaşır.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top