Yapısal Veri Nedir? Türleri Nelerdir? Testi Nasıl Yapılır?

Yapısal veri, arama motorlarının içeriklerin ve görsellerin hangi konuda olduğunu anlamasını kolaylaştıran veridir. Yapısal veri içeriklerin ve web sitesi sayfalarının arama sonuçlarında daha üst düzeyde yer alabilmelerinde etkilidir. Yapısal veri türleri, Organization Markup, Site Search Box, Site Navigation Markup gibi seçenekledir. Yapısal veri testi yapmak için Structured Data yapısal veri test aracını kullanmak gerekir. Bu araca ilgili web sitesi linki yazılıp, sorgulama üzerinden yapısal veri yapılandırma alanlarına erişilir ve gerekli ayarlamalar yapılır.

Yapısal Veri Çeşitleri Nelerdir?

Yapısal veri türleri şu şekilde sıralanır:

 • Organization Markup: Bu yapısal veri çeşidi, web sitesinin bir markaya ait olduğunu ifade etmek amacıyla kullanılır. Markanın güvenli imajını yansıtmak için son derede önemlidir. Şirket ait logo, sosyal medya hesap linkleri, kısa ve bilgi sunan bir tanıtım metni bu veri çeşidi ile web sitesinde yer alır. Bu işlem sayesinde küresel veya yerel firma hakkında internet kullanıcılarına ve arama motorlarına bilgi sunulur. Özellikle okulların, spor kulüplerinin kullanması gereken yapısal veri tipidir.
 • Site Search Box: Bu veri tipi, web sitesinin SERP sonuçlarında, siste içinde özel bir arama kutusunu yaratabilmeye imkan sağlar. Bu veri tipi üzerinden arama kutusu oluşturabilmek için ise sitede arama bölümünün yer alması gerekir.
 • Breadcrumb: Bu yapısal veri web sitesinde yer alan navigasyon yapısının, arama sonuçları üzerinde de görünür olmasını sağlar. Breadcrumb alanı sayesinde arama sonuçları üzerinden potansiyel ziyaretçilere doğru bir yol gösterilir.
 • Site Navigation Markup: Web sitesinin hiyerarşisini ve yapısını, internet kullanıcılarına sunan veri işaretlemesidir. Site Navigation Markup sayesinde arama motoruda site hiyerarşisini algılar. Bu veri işaretlemesi sayesinde, internet kullanıcıları web sitesine giriş gerçekleştirmeden önce ilgili sitenin belirli sayfalarını direkt görebilirler.
 • Video Schema: Video içeren web sitesi sayfalarının arama sonuçlarında önde yer almalarını sağlar. Özellikle video içeriğe sahip olan web sayfaları ve Youtube kanalları bu veri şemasından yararlanarak, avantaj elde ederler. Yükleme tarihi, video hakkında kısa açıklama, küçük görsel ve video ismi bu şema ile gösterilir.
 • Products: E-Ticaret siteleri tarafından kullanılan yapısal veri çeşidi olarak bilinir. Bir ticaret sitesinin sattığı ürünlerin fiyatlarını ve niteliklerini SERP’te gösterir. Yapısal verinin teklif işaretleme fonksiyonu sayesinde fiyatlar tanımlanır. E-ticaret sitesinde verilen bir hizmet veya ürün için tercih edilebilir.

Yapısal Verinin SEO’ya Etkileri Nedir?

Yapısal veri, SEO için en önemli kriterlerden olan arama motoru botlarınca rahatlıkla tanınabilme koşuluna uygun bir siteyi oluşturur. Google yapılandırılmış veriler, web sayfası için kaliteli ve zengin içerikleri hazırlamak ve sayfayı botlara daha iyi tanıtmak için kullanılan işaretlemelerdir. Web sitesi sayfaları hakkında verileri göndermek, içerikler ile ilgili detayları arama motoruna daha iyi göstermek anlamına gelir.

Sayfa içeriği hakkında bilgiyi rahatlıkla edinen arama botları ise indeksleme ve tarama alanlarında web sitesi sayfalarına avantaj kazandırır. Bu avantaj ise SEO çalışmaları ile elde edilmek istenen fırsatlardan biridir.

Yapısal Verilerin Faydaları Nelerdir?

Yapısal verilerin yararları hakkında ayrıntılar:

 • Yapısal veriler ticari sonuçların alınmasını kolaylaştırırlar.
 • Web sitesi için daha fazla tıklanma ve izlenme oranı kazandırırlar.
 • Web sitesinin erişilebilirlik düzeyini yükseltirler.
 • Web sitesini organik arama sonuçlarında öne alabilmeyi sağlarlar.
 • Video içerikleri arama sonuçlarında direkt olarak gösterebilmeye olanak tanırlar.
 • Şirketi, hizmeti, ürünü veya kişisel çalışmaları eksiksiz takip etme ve tanıtabilme avantajı kazandırırlar.

Bu tip yararların tümü yapısal veriler üzerinden elde edilir.

Yapısal Verilerin Etkileri Ne Zaman Görülebilir?

Yapısal verilerin etkileri entegrasyon gerçekleştirildikten kısa bir süre sonra tıklanma oranındaki ilk artılar ile görülmeye başlanır. Veriler yapılandırılıp, botların içerikler ile ilgili sorguları daha rahat yapabilmeleri sağlandığında etkiler arama sonuçlarına yansımaya başlar. Bu kapsamda web sitesi daha geniş bir internet kullanıcı kitlesi ile buluşacağından, ziyaretçi ve tıklanma sayılarında da artış görülür. Veri yapılandırma ardından eğer sonuçlar uzun süreler ardından alınabiliyorsa, bu durum web sitesinin otoriter anlamda sorunları olduğunu gösterir. Bunun için ise kapsamlı bir SEO çalışmasından yararlanmak gerekir.

Yapısal Veri Test Aracı Nedir?

Yapısal veri test aracı, Structured Data olarak bilinen ve web sitesine ait verilerin tamamını şemalar halinde sunan araçtır. Bu aracın sunduğu veri şemaları üzerinden, yapısal veriler yeniden ayarlanabilirler. Bu kapsamda web sitesi sayfalarının ve içeriklerinin arama motorlarında daha iyi tanınabilmeleri için çeşitli işlemler yapmak mümkün hale gelir. Yapısal veri test aracının nasıl kullanılacağını isa alt başlıktan öğrenebilirsiniz.

Yapısal Veri Test Aracı Nasıl Kullanılır?

Yapısal veri test aracı kullanmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak, Structured Data’ya giriş sağlanmalıdır. Araca https://search.google.com/structured-data/testing-tool?hl=tr%E2%80%9D linkinden erişilir.
 • Ardından ana ekranda URL getir alanına ilgili sayfanın linki kopyalanıp, “testi çalıştır“ komutuna tıklanmalıdır.
 • İşlem ardından ise saniyeler içinde yapısal veriler tanımlanır ve ekrana işlem adımları gelir.
 • Her bir işlem adımını izleyip, kodların doğru verileri içerip içermediğine belirli onaylar verilmelidir. Onaylar tamamlandığında web sitesi için amaçlanan veri ayarlamaları tamamlanır.

Test aracında kullanılan URL yapısında yada kod işlemlerinde herhangi bir hata olması halinde, tüm hatalar panelin sağında kırmızı renkli simgeler ile ortaya çıkar. Eğer bunlarda değişiklik yapılmak isteniyorsa kırmızı renkli seçilen sekmeye tıklanmalıdır. Ardından yapısal veri test aracı sayesinde yeniden düzenleme yapılarak doğru kodlar eklenir ve işlem tamamlanır.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

1 thought on “Yapısal Veri Nedir? Türleri Nelerdir? Testi Nasıl Yapılır?”

 1. Teşekkürler Ege, özellikle Site Navigation baya havalı ve otoriter duruyor, ama sanırım zamanla olan bir şey doğru mudur? Olması için WordPresste hangi eklenti ile ayarlayabilirim?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top