Yeni Açılan Siteye Nasıl SEO Yapılır?

Yeni açılan sitelere SEO yapmak için iç ve dış SEO çalışmalarını ay ayrı gerçekleştirmek gerekir. SEO çalışması yapmak için anahtar kelime analizi yapmak ve bunları içeriklerde kullanmak, kullanıcı dostu bir URL’yi oluşturmak, site haritalarını eklemek, araçlar üzerinden yapılan analizlere göre aksiyon almak gerekir. Diğer yandan site için yararlı olabilecek backlink’ler değerlendirilmeli, siteye sosyal medya hesapları açılmalı ve bu alanlarda tanıtım yapılmalıdır. Sosyal medyadan SEO çalışmasında destek almak daha fazla ziyaretçi trafiği kazandırır.

Yeni Sitelere SEO Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni sitelere SEO yapılırken, öncelikle domain seçimine dikkat edilmelidir. Domain seçimi yapılırken SEO uyumluluğu için arama motorlarının kaliteli bulduğu bir domain tercih edilmelidir. Yeni açılan sitelere SEO yapma konusunda dikkat edilmesi gereken diğer detaylar:

 • Rakip Site Analizi: Yeni bir web sitesi için SEO çalışması yapılıyorsa bu sitenin rakiplerinin de analiz edilmesi gerekir. Rakip sitelerin anahtar kelime yoğunlukları, hangi anahtar kelimeler üzerinden daha iyi bir sıralama elde ettikleri araştırılmalıdır. Bu işlem için rakip analizi yapan SEO araçlarından yararlanılır. Bu analiz sonunda rakiplerin hangi anahtar kelimeler, hangi içerikler ve görseller ile başarı yakaladıkları öğrenilir. Amaç yeni bir site için daha iyi çalışmaları sağlamak ve rekabette yerin almasını mümkün kılmaktır.
 • Google Search Console: Yeni açılan sitelere SEO yaparken Google Search Console’u siteye eklemek gerekir. Çünkü araç sayesinde sitenin performansını izleme şansı bulunur. Site içi SEO problemleri, hangi anahtar kelimeler ile ziyaretçi alındığı, site trafiğinin ne durumda olduğu GSC sayesinde izlenir. Site hatalarını tespit etmek ve gidermek, robots.txt dosya analizini yapmak için araçtan yararlanmak önemlidir.
 • SEO Dostu URL Yapısı Oluşturma: Yeni bir siteye SEO yaparken, kullanıcı dostu bir URL kullanmak gerekir. SEO uyumluluk için sitenin konseptiyle, site sahibi firmanın sektörü ve hizmeti ile bağlantılı anahtar kelimenin URL yer almasına özen gösterilir.

Bu detaylara yeni bir site için SEO çalışması yaparken dikkat etmek gerekir.

SEO Yapmak Ne Kazandırır?

SEO yapmak siteyi arama motorlarında daha iyi tanımlanabilir bir konuma getirme avantajını sağlar. Bu durumda ise arama motorlarında üst sıralara yükselme şansı artar. Yeni açılan siteye SEO hizmeti alarak elde edebileceğiniz avantajlar şu şekildedir:

 • SEO hizmeti kapsamında backlink desteği alabilir bu sayede sitenizin başarılı siteler üzerinden önerilmesini sağlayabilirsiniz.
 • SEO hizmeti yeni açılan bir siteye ziyaretçi trafiği kazanma şansı sunar.
 • Pazarlama hedefleri varsa bunlara ulaşmayı sağlayacak olan potansiyel müşteri kitlesi ile markayı buluşturur.
 • Sitenin mobil uyumlu olmasını sağlar. Mobil uyumluluk ise akıllı cihazlardan internete giriş yapan kitlenin de siteye erişebilmelerini sağlar.
 • Yeni bir site için SEO, arama mortlarında daha üst sıralamaya ulaşmayı sağlar.
 • Site içi ve site dışı SEO çalışmaları, yeni sitenin ve markanın daha iyi bir şekilde tanıtılmasına da yardımcı olur.
 • Yeni açılan sitelere iç SEO çalışması yapmak, daha kaliteli, özgün, arama motoru botlarında rahatlıkla algılanan içerikleri kazandırır. Bu içerikler sayesinde sıralama açısında da başarı elde edilir. Site otoritesi artar.
 • Yeni açılan sitelere SEO çalışması yapmak ideal anahtar kelimeleri tespit etme ve bunları içeriklerde kullanma adımlarını başarıyla tamamlamayı sağlar.

Yeni açılan sitelere dış SEO çalışmaları yapıldığında ise sosyal ağlarda yer alan hedef kitle web sitesine yönlendirilebilir. Geleneksel reklamcılık hizmetlerinden çok daha ekonomik koşullarda geniş bir kitleye tanıtım gerçekleştirilir.

Anahtar Kelime Seçimi

Yeni açılan sitelere SEO yaparken, anahtar kelime seçimleri araçlardan yararlanılarak yapılmalıdır. İlk olarak site sahibi markanın sektörüne, verdiği hizmete veya ürünlere dikkat edilmelidir. Bu detaylara uygun olan bir ana anahtar kelime seçilmelidir. Diğer yandan bir blog sitesi için çalışma yapılıyorsa konsepte ve blog içindeki konu detaylarına uygun anahtar kelime seçimi yapılmalıdır.

Tercih edilen anahtar kelime ise ücretsiz veya ücretli anahtar kelime analiz araçlarına girilerek, diğer anahtar kelime seçenekleri sorgulanmalıdır. Bu yol ile elde edile anahtar kelimeler, arama motorlarında sıklıkla sorgulana ve kolaylıkla tanımlanan kelimelerdir. Bunların içeriklerde doğal bir dağılım ile kullanılması, içeriklerin arama botlarından daha iyi algılanmasını sağlar. Botlarca artık öncelikli olan özgün ve anahtar kelime içeren metinler ise web sitesinin sıralamada daha iyi bir performans elde etmesini sağlar.

Analiz Gerçekleştirme

Yeni açılan web siteleri için SEO yaparken mutlaka hem siteye hem LSI kelimelere yönelik analizler yapılması gerekir. Diğer yandan sitenin rakipleri de analiz edilmelidir. Bu işlemler için yine ücretli ve ücretsiz analiz araçlarından yararlanılır. Site içeriklerinde kullanım için ilk adımda belirlenmiş olan anahtar kelimeler, LSI kelime bulucu araçlara girilerek, bunların alternatifleri analiz edilir. Anahtar kelimelerin ikamesi olabilen, anlamlı ve içerik ile bağlantılı LSI kelimeler içeriklerde kullanılmalıdır. Bu analiz ve SEO çalışması ardından arama motorunca çok sevilecek kaliteli içerikler yeni web sitesine eklenir.

Yapılması gereken bir diğer analiz olan rakip analizi ise rakip sitelerin en çok hangi sayfalardan aksiyon aldıklarını bulmayı sağlar. Bu sayede onların uygulamış oldukları SEO çalışmalarından daha iyi uygulamaların nasıl yapılabileceği görülür. İyi bir SEO planını hazırlamak için gerekli bir analiz evresidir. Diğer yandan başarısı olan sitelerin hangi içerikleri, sayfa düzenini kullanarak başarısız oldukları da bu analizde saptanır. Bu kapsamda rakiplerce bir kez yapılmış olan hataların, yeni açılan sitelere SEO yapılırken tekrarlanmasının önüne geçilir.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top