YouTube SEO Nasıl Yapılır? (İzlenmenizi Arttırın!)

Youtube SEO yapmak için anahtar kelimeleri araştırma, kaliteli video içerikleri yükleme ve video başlıklarını optimize etme gibi pek çok farklı adım izlenir. Daha doğrusu YouTube SEO analizde tek bir faktör üzerinden değil, izlenme oranını yükseltebilecek pek çok farklı faktör üzerinden çalışma gerçekleştirilmelidir. Diğer yandan kullanıcılarınızı kanalınızda tutabilmek adına oynatma listesi videolarının otomatik başlama modlarının aktif olmasından, ilgi çekici başlıkları yaratmaya kadar pek çok alanda çalışılması gereklidir.

Youtube SEO Ne İşe Yarar?

Youtube SEO çalışmaları ile elde edebileceğiniz faydalar şöyledir:

 • Video görüntülenme sayınız yükselir.
 • Kanal abone sayınızda artış meydana gelir.
 • Beğenme oranlarınızda yükseliş gözlemlersiniz.
 • Olumlu video yorumları almaya başlarsınız.
 • Video açıklamalarınızda artık geniş eşleşmeli anahtar kelimeler yer alır.
 • Başlıklarınızda aynı şekilde yer alan geniş eşleşmeli anahtar kelimler, videolarınızın daha geniş bir kitle tarafından fark edilebilmelerini sağlarlar.
 • Tahmini izlenme süreniz yükselir.
 • Günlük ve haftalık bazdaki izlenme sayılarınızda da artışı yakalayabilirsiniz.
 • Video sürelerinizi SEO krterlerine uygun hale gelir.
 • Videolarınızdaki anahtar kelime uzunlukları, sayıları en ideal rakama ulaşır.
 • Kanal video sayılarınız ideal adette olur ve hepsi izleyenlere doyurucu bilgileri sunar.

Youtube SEO çalışması ardından bu tip faydaları sağlayabilir, analizleri temel alarak gerçekleştirilen bu çalışma ile yukarıdaki faydaları sağlayabilirsiniz.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

1. YouTube SEO’da Anahtar Kelime Araştırması

Youtube SEO’da anahtar kelime araştırması, SEO çalışmasının ilk adımıdır. Google veya Yandex gibi arama motorlarında görünen anahtar kelimeler YouTube alanındaki anahtar kelimelerden biraz daha farklıdır. Buna örnek verecek olursam, YouTube’da gelen olarak “Nasıl Yapılır“ tarzında ifadeler ile başlayan başlıkları görebiliriz. Bu yüzden sizin videolarınız ile ilişkili olan ve görüntülenme sayısını yükseltebilecek anahtar kelimeleri analiz etme yoluna gidilir.

İlk olarak anahtar kelime fikirlerinin bir listesi oluşturulmalıdır. Bu liste video içeriğinizin konusuna ve temasına uyumlu olmalıdır. Ardından ustaca seçilen kelimler YouTube, arama alanına yazılarak incelenmelidir. Anahtar kelimeler yazıldığında, YouTube arama listesinin ilk olarak önerdiği kelime öbekleri zaten kullanıcılar tarafından en çok aratılmış olan kelimelerdir. Sonuçlar aslında kullanıcıların YouTube’a giriş yaptıkları kelimelerden oluşur. Dolayısı ise çok sayıda görüntülenme oranını alabilecek kelimeleri bu alandan tespit edip, ardından video başlıklarına ideal adetteki uygulamayı yapılmalıdır. İşlem sırasından gereğinden fazla anahtar kelime kullanımı yapılmamasına dikkat etmek gerekir.

2. YouTube SEO’da Kaliteli Video Üretimi

YouTube SEO’da video üretimi yaparken, kullanıcıların izlemeye devam edebileceği, bilgi sunan veya tanıtımı çarpıcı bir şekilde yapan içerikleri tercih etmeye özen göstermek gerekir. Video içeriklerinizin kaliteli olması, YouTube için olduk önemli bir sıralama faktörüdür. Eğer videolarınız kullanıcıları YouTube’da tutabiliyorsa, arama sonuçlarında da daha üst seviyelerde çıkma şansını kazanırsınız.

İzlenme süresinin önemli bir Youtube sıralama metriği olduğunu açıkça söyleyebilirim. Eğer internet kullanıcıları videolarınızı izlemek için zaman ayırıyorlarsa, oluşturduğunuz videolarda kalitelidir. İnsanların dikkatin çekecek ve onları meşgul edecek içerikleri hazırlamak ve paylaşmak SEO başarısını yakalamayı sağlar. Bunun için kaliteli içeriklerinizi kanallar ekliyor, en iyi materyaller üzerinden oynatma listelerini oluşturmalısınız. Diğer yandan oynatma listesindeki kaliteli videolarının otomatik şekilde başlamasını sağlayıp, ilgi çekici video ile karşılan aboneleri bu alanda tutma süresini yükseltmek için girişimlerde bulunmalısınız.

3. YouTube SEO’da Video Başlığını Optimize Etme

youtube seo başlık optimizasyonu
YouTube SEO Başlık Optimizasyonu

YouTube SEO video başlığı optimizasyonu için en az 5 kelime uzunluğundaki, anahtar kelime içerici başlıklara sahip olmanız gerekir. Aynen bir blog gönderisinde gördüğünüz gibi başlığınızın en başına anahtar kelimeniz yer almalı ve uzun kuyruklu bir başlık modeli tercih edilmelidir. Bir örnek vermem gerekirse, hedef anahtar kelime “matematik“ ise “matematik dersleri“ gibi yakın anahtar kelimelerin yer aldığı başlıklar içeriklerde tercih edilebilir.

4. YouTube SEO’da Video Açıklaması Nasıl Olmalı?

youtube seo açıklama optimizasyonu
YouTube SEO Açıklama Optimizasyonu

YouTube SEO çalışmalarında video açıklamaları, ilk 25 kelime içerisinde anahtar kelimeye yer verilen metinlerden oluşmalıdır. Diğer yandan açıklamalarınızın minimum 300 kelime olması gerekir. Anahtar kelimelere yardımcı türev kelimeleri ise birkaç kez, yeterli seviyede kullanmak doğru olacaktır. Youtube SEO için optimize edilmiş bir video açıklaması, YouTube’a sapmasız bir şekilde video konunuzdan söz edebilmenizi sağlar.

Sizler için hazırladığım SEO uyumlu video açıklamaları, Google’ın ve YouTube’un videolarınızı doğru biçimde anlayabilmesini sağlarlar. Videonuz ne kadar iyi anlaşılırsa, sıralamada yüksek konumda olma şansınızda o kadar yükselir. Bunların yanında çalışma sırasında diğer teknik metriklerinde göz önünde bulundurulmasında fayda vardır.

5. YouTube SEO’da Etiketleri Optimize Etme

youtube seo etiket optimizasyonu
YouTube SEO Etiket Optimizasyonu

YouTube SEO etiket optimizasyonu, videolarınızın daha fazla görüntülenebilmesini sağlar. Yardımcı bir etkiyi yaratan etiket optimizasyonu, anahtar kelimeleri uygun ek bir alanda daha kullanabilmeye yardımcıdır. Yalnız bu bölümde sadece video konusu ile ilgili etiketleri kullanmak gerekir. Çok uzun konu ile bağlantısız etiketler, izlenme oranlarına fayda sağlamayacaktır.

Kendi YouTube SEO çalışmalarımda, videoyu YouTube’a ve Google’a en iyi ve net biçimde anlatacak olan etiketleri seçmek benim için en önemli şey. Diğer yandan 10’dan fazla etiket kullanmama kriterine ise özen gösteriyorum. Çünkü anahtar kelime yoğunluğunun ve etiket sayısının doğru ayarlanmaması halinde istenilen verim alınmaz. Video etiketlerini, kullanıcılarca çok izlenen videolar ile eşleşecek formatta seçerek, önerilenler bölümünde gösterilme şansımı yükseltiyorum. Aslında Youtube SEO alanındaki etiket optimizasyonunda temel amacın da bu olduğunu ifade edebilirim.

Ücretsiz Dijital Pazarlama Kaynakları Al!

Eposta bültenime abone ol ve +2.000 kişilik bir topluluğun parçası olarak ücretsiz dijital pazarlama e-kitapları, dersleri gibi kaynaklara eriş!

Abone olduğun için teşekkürler!

Bir şeyler yanlış gitti.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top